Terminy, z upływem których trzeba złożyć sprawozdania, są w zasadzie takie same każdego roku z wyjątkiem sprawozdania Z-10, które od 2010 r. będzie składane wcześniej, tj. do 15 stycznia.

Drugi formularz to Z-06. Ten dokument to kontynuacja sprawozdania Z-03 (opisany dalej). Na podstawie zawartych w nim danych GUS bada przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie. Różnica polega na tym, że w sprawozdaniu Z-06 wymienione dane obejmują okres całego roku, a nie kwartału. A kto składa Z-06? Zasadniczo te same podmioty co Z-03 (przedsiębiorcy powyżej dziewięciu osób i cała budżetówka) oraz podmioty zaliczone do tzw. sektora przedsiębiorstw (te jednostki składają ponadto miesięczne sprawozdania na formularzu DG-1).

[srodtytul]Nie tylko Z-06 i Z-03[/srodtytul]

Pracodawcy składają też formularz Z-10. Informacje w nim zawarte pozwalają sprawdzić warunki pracy w firmach. Składają go wszystkie podmioty gospodarki narodowej, w których liczba pracujących wynosi dziesięć i więcej osób. W szczególności firmy, gdzie występuje największe zagrożenie życia i zdrowia, np. z branż: górniczej, handlowej, przemysłowej, budownictwa czy hotelarstwa. W praktyce formularz ten wypełniają inspektorzy bhp.

Kolejny formularz to Z-05, wypełniany przez podmioty gospodarki narodowej (przedsiębiorcy i budżetówka) wylosowane przez Główny Urząd Statystyczny, które zatrudniają jedną osobę lub więcej. To sprawozdanie kwartalne, które sporządza się do ósmego dnia kalendarzowego po kwartale sprawozdawczym. W praktyce ten dokument wypełniają działy kadr. Informacje w nim zawarte pozwalają sprawdzić popyt na pracę, a zwłaszcza:

- zmiany w liczbie pracujących osób,

- wolne miejsca pracy,

- nowo utworzone miejsca pracy.

Na koniec wysyłamy do GUS formularz Z-03. Bada on przeciętne zatrudnienie oraz wysokość wynagrodzeń. Składają go przedsiębiorcy zatrudniający powyżej dziewięciu osób i cała budżetówka. Jest to sprawozdanie kwartalne składane do 11 dnia kalendarzowego następnego miesiąca po pierwszym, drugim albo trzecim kwartale obejmującym dane od początku roku.

[srodtytul]Nie wszyscy online[/srodtytul]

Co do zasady od ubiegłego roku druki statystyczne składamy tylko w wersji elektronicznej. Od tej reguły jest jednak wyjątek, który dotyczy małych firm zatrudniających nie więcej niż pięć osób.

W wyjątkowych sytuacjach mogą one przekazać dane statystyczne pisemnie, pod warunkiem że:

- złożą wniosek w tej sprawie,

- ich prośba jest w pełni uzasadniona, np. ograniczonym dostępem do Internetu lub komputera,

- GUS zgodzi się na sprawozdawczość papierową.

Przedsiębiorcy pytają, czy ten przywilej jest zastrzeżony tylko dla firm zatrudniających na umowy o pracę. Nie. Ustawodawca nie posługuje się terminem „zatrudniający”. Mówi o „podmiotach o liczbie pracujących nie większej niż pięć osób”. Zatem ilość etatów jest bez znaczenia. O złożenie papierowego formularza może ubiegać się też indywidualny przedsiębiorca, który nie zatrudnia ani jednej osoby.

Kwestie te reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292586]rozporządzenie Rady Ministrów z 27 listopada 2008 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2009 (DzU nr 221, poz. 1436)[/link].

[ramka][b]Nie każdy pracodawca korzysta z Płatnika[/b]

Jest to możliwe, zwłaszcza gdy przedsiębiorca rozlicza składki ZUS za nie więcej niż pięć osób. Ci płatnicy mogą przekazywać dokumenty ZUS-owskie w formie pisemnej. Zatem forma elektroniczna ich nie obowiązuje, co oznacza, że nie muszą korzystać z programu Płatnik. Tak wynika z art. 47a ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link]. [/ramka]