W odpowiedzi na drugą rundę konkursu do działania 8.1 programu „Innowacyjna gospodarka” wpłynęło od przedsiębiorców ponad 1300 wniosków. Firmy walczyły w nim o dotacje na tworzenie i rozwój produktów cyfrowych oraz świadczenie usług drogą elektroniczną (e-usługi). Nabór trwał od 13 do 16 lipca. W tej chwili trwa ocena formalna wniosków.
Wiadomo, że część z nich nie spełni wszystkich wymaganych kryteriów. Jest jednak dobra wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców, którzy z niepokojem czekają na wyniki takiej weryfikacji. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dostosowała trzeci nabór wniosków do toczącego się procesu oceny. Zakończy się ona przed dniem ogłoszenia ostatniego w tym roku naboru. Dzięki temu wszyscy przedsiębiorcy, którym nie uda się uzyskać dotacji (ich wnioski zostaną odrzucone z przyczyn formalnych), będą mieli szansę na wprowadzenie odpowiednich poprawek i ponowną ocenę.
[b]Oficjalnie trzecia runda zostanie ogłoszona 12 października. Sam nabór wniosków rozpocznie się jednak dwa tygodnie później, czyli 26 października, a zakończy najpóźniej 13 listopada.[/b]
Jak pokazuje praktyka dwóch poprzednich rund aplikacyjnych, ta ostatnia data jest czysto teoretyczna. Konkurs zostanie prawdopodobnie zamknięty po kilku dniach ze względu na duże zainteresowanie, jakim cieszy się wśród przedsiębiorców (szybkie wyczerpanie puli środków). Dlatego najlepiej dysponować gotowym wnioskiem już w dniu rozpoczęcia naboru.
Oczywiście, konkurs nie jest zastrzeżony wyłącznie dla tych, którzy już próbowali w nim swoich sił. Mogą w nim startować wszyscy mikro- i mali przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność nie dłużej niż 12 miesięcy oraz posiadają siedzibę na terenie Polski (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – miejsce zamieszkania).
Opisywany konkurs przewiduje wsparcie specyficznych rodzajów projektów. Mianowicie chodzi tu wyłącznie o takie inwestycje, które polegają na świadczeniu usług elektronicznych. Częścią takiej inwestycji może być stworzenie (zaprogramowanie) produktu cyfrowego, niezbędnego do świadczenia takiej usługi.
Jedną z najważniejszych kwestii jest to, że usługa taka musi być w pełni zautomatyzowana (bez udziału lub z minimalnym udziałem człowieka).
Ponadto liczy się innowacyjność samego pomysłu. Kolejny portal społecznościowy, podobny do już istniejących, lub wyszukiwarka internetowa mają niewielkie szanse na dotacje, chyba że rzeczywiście będą się pozytywnie wyróżniać na tle konkurencyjnych instrumentów obecnie dostępnych w sieci.
Szczegółowe informacje o naborze zostaną opublikowane na stronie
[link=http://www.parp.gov.pl.]www.parp.gov.pl.[/link]