Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]prawa pracy[/link] nakładają na pracodawcę określone obowiązki związane z udzielaniem pierwszej pomocy w razie urazu lub nagłego ataku choroby.

Pracodawca powinien wyznaczyć odpowiednio przeszkolonych pracowników, których zadaniem będzie udzielanie pierwszej pomocy oraz powiadomić pozostałych pracowników o tym, kto został do takich zadań wyznaczony. Mówi o tym art. 207[sup]1 [/sup]i art. 209[sup]1 [/sup][link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]kodeksu pracy[/link].

[srodtytul]Zależnie od zagrożeń[/srodtytul]

Liczba pracowników, których zadaniem będzie udzielanie pierwszej pomocy, powinna być dopasowana do rodzaju i poziomu występujących w zakładzie pracy zagrożeń. Zatem pracodawca powinien sam ustalić liczbę takich osób.

[b]Informacja o wyznaczonych pracownikach może zostać rozpowszechniona wśród zatrudnionych poprzez wywieszenie ogłoszenia na tablicy ogłoszeń w zakładzie pracy lub poprzez pisemną lub e-mailową wiadomość przekazaną każdemu pracownikowi.[/b]

Pracodawca powinien także informować podwładnych o zagrożeniach dla zdrowia i życia, jakie występują w zakładzie pracy, zasadach postępowania w razie awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników.

Ponadto, zgodnie z przepisami[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=11825395F33334AEA847756779410095?id=170775] rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy[/link], pracodawca ma obowiązek zapewnić, aby pracownicy mieli stały dostęp do instrukcji dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Tak wynika z § 41 rozporządzenia.

Instrukcje mogą być w szczególności wywieszone w miejscach, w których przechowywane są w zakładzie pracy apteczki. Pracodawca zobowiązany jest także zapewnić sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. Jest to zgodne z § 44 rozporządzenia.

[srodtytul]Punkty pomocy i apteczki[/srodtytul]

W ramach organizowania systemu pierwszej pomocy pracodawca powinien przygotować odpowiednio oznaczone punkty pierwszej pomocy (w jednostkach organizacyjnych pracodawcy, w których praca powoduje duże ryzyko wypadku lub związana jest z wydzielaniem pary, gazu lub pyłów niebezpiecznych ze względu na ostre działanie toksyczne) oraz apteczki (we wszystkich jednostkach organizacyjnych pracodawcy). Takie punkty pierwszej pomocy i apteczki powinny się znajdować w miejscach odpowiednio oznaczonych. Muszą też być obsługiwane przez pracowników posiadających przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Natomiast podwładni zobowiązani są do współdziałania z pracodawcą i przełożonymi w zakresie BHP. Realizuje się to w szczególności poprzez obowiązek powiadomienia osoby wyznaczonej do udzielania pierwszej pomocy o każdym przypadku, w którym jej interwencja jest konieczna.

[srodtytul]Inne niebezpieczeństwa[/srodtytul]

W odniesieniu do pracodawców, u których ze względu na rodzaj prowadzonej działalności (np. związanej z robotami budowlanymi, remontami, pracami przy użyciu materiałów niebezpiecznych) istnieje możliwość wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia pracowników, kodeks pracy przewiduje dodatkowe obowiązki. Chodzi o zapewnienie sprzętu ratowniczego obsługiwanego przez odpowiednio przeszkolone osoby, a także zagwarantowanie, że poszkodowanym zostanie udzielona pierwsza pomocy.

[srodtytul]Sankcje za naruszenia[/srodtytul]

Niedopełnienie omówionych wyżej obowiązków stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które kodeks pracy przewiduje możliwość ukarania grzywną od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Kara może zostać nałożona tylko na osoby fizyczne odpowiedzialne za stan BHP w zakładzie pracy albo kierujące pracownikami, które odpowiadają za powyższe naruszenia.

To one, zgodnie z wewnętrzną organizacją przedsiębiorstwa, zobowiązane są do zapewnienia przestrzegania przepisów BHP. Ponadto [b]przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E3F04F7365A8FB77986D924280504456?id=74999]kodeksu karnego[/link] przewidują także sankcje karne dla osób odpowiedzialnych za BHP – za niedopełnienie obowiązków w tym zakresie, jeśli powoduje to narażenie pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.[/b]

Jeśli sprawca działał nieumyślnie, sąd może wymierzyć karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Gdy zachowanie było umyślne – karę pozbawienia wolności do lat trzech.

[ramka][b]Uwaga [/b]

W razie wystąpienia wypadku przy pracy, na każdym pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia, że poszkodowanym zostanie udzielona pierwsza pomoc. Jest to możliwe poprzez stworzenie sprawnie funkcjonującego systemu pierwszej pomocy.[/ramka]

[i]Autor jest aplikantem radcowskim w kancelarii Schönherr Pietrzak Siekierzyński Bogen sp.k.[/i]