Tak wynika z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską nr 9951. Powołał się on na art. 18 ustawy o VAT, który mówi, że organy egzekucyjne oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne są płatnikami tego podatku. Odprowadzają go od dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego bezprawnie.

W tej sytuacji podatnikiem jest dłużnik i to na nim spoczywa obowiązek podatkowy. Jednak to komornik oblicza i odprowadza VAT do urzędu skarbowego. Musi zastosować właściwą stawkę podatku, chyba że transakcja jest zwolniona z VAT. Dostawa jest rozliczana przez dłużnika w deklaracji. Może też w niej wykazać podatek naliczony, dzięki czemu zostaje zachowana neutralność VAT.

Komornik jest płatnikiem podatku, jeśli wykonuje czynność egzekucyjną. Jest to każde formalne, oparte na przepisach procesowych działanie uprawnionego organu egzekucyjnego wywołujące skutek prawny dla prowadzonej egzekucji. Z art. 759 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3F672B411792E22CD445D8AE7F1F7ED4?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] wynika, że czynności egzekucyjne wykonywane są przez komorników (z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla sądów). MF podkreślił, że na określony rodzaj egzekucji (np. z nieruchomości) składa się wiele czynności egzekucyjnych, z których część wykonywana jest przez sąd – np. przybicie czy wezwanie do złożenia do depozytu sądowego. Nie oznacza to jednak, że w wypadku egzekucji z nieruchomości komornik nie wykonuje żadnych czynności.

Zdaniem ministra przepisy k.p.c. o zasadach egzekucji nie uniemożliwiają komornikom wykonania obowiązków płatnika VAT. Tak wynika z[b] uchwały Sądu Najwyższego z 15 grudnia 2006 r. (sygn. III CZP 115/06)[/b]. Czytamy w niej: „okoliczność, że dysponentem ceny nabycia nieruchomości w wyniku egzekucyjnej jej sprzedaży nie jest komornik, lecz sąd, nie uniemożliwia komornikowi pobrania podatku i wpłacenia go organowi podatkowemu”.

Minister przypomniał też, że na podstawie § 22 ust. 1 rozporządzenia z 28 listopada 2008 r. komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne podczas sprzedaży towarów wystawiają w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzające transakcję. Faktury powinny zawierać m.in. nazwę i adres organu egzekucyjnego oraz dłużnika.