Program oprócz dofinansowania szkoleń przewiduje także inne rodzaje wsparcia. Wykorzystując działanie 8.2.1 programu operacyjnego "Kapitał Ludzki", można skorzystać z usług pracownika naukowego, którego na pewien czas można przyjąć do pracy. Przez ten okres część jego wynagrodzenia będzie pokrywana z funduszy unijnych. Podobnie będzie w przypadku zatrudnienia osób bezrobotnych lub niepełnosprawnych. Takie wsparcie przewidziane jest w szczególności w działaniu 7.2.1.
[srodtytul]Subsydiowanie zatrudnienia[/srodtytul]
To wsparcie polega na dotowaniu wynagrodzenia nowego pracownika. Przez czas trwania projektu pracodawca będzie ponosił tylko połowę kosztów wynagrodzenia, na które składa się pensja brutto i opłacone od niej obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.
[b]Takie wsparcie może być udzielane przez okres 12 lub nawet 24 miesięcy.[/b] Zależy to od tego, do jakiej kategorii należała nowo zatrudniona osoba.
Odpowiednie przepisy ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C90C346EB62A3E16644BA09F22D4C620?id=271472]rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach PO KL, DzU z 2008 r. nr 90, poz. 557 ze zm.[/link]) mówią o pracowniku znajdującym się w bardzo niekorzystnej sytuacji, czyli osobie, która pozostawała bez zatrudnienia przez okres co najmniej 24 miesięcy, oraz o pracowniku znajdującym się w szczególnie niekorzystnej sytuacji.
W tym drugim przypadku uznaje się tego, kto spełnia co najmniej jeden z następujący warunków:
- pozostawał bez zatrudnienia przez okres co najmniej sześciu miesięcy,
- nie ma wykształcenia ponadgimnazjalnego lub zawodowego, zgodnie z Międzynarodową Standardową Klasyfikacją Edukacji (ISCED) na poziomie III,
- ukończył 50 rok życia,
- jest samotnie wychowującym dziecko lub ma na utrzymaniu osobę zależną,
- pracuje w sektorze lub zawodzie, w których różnica w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn jest co najmniej o 25 proc. wyższa niż przeciętna różnica w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn we wszystkich sektorach gospodarki narodowej w Polsce, oraz należy do grupy będącej w mniejszości w danej branży lub zawodzie,
- jest członkiem mniejszości etnicznej w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2EE63AE4695150D40792503EFBBF87BB?id=176604]ustawy z 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (DzU nr 17, poz. 141 ze zm.)[/link], który w celu zwiększenia szans na uzyskanie dostępu do stałego zatrudnienia musi poprawić znajomość języka, uzupełnić szkolenia zawodowe lub zwiększyć doświadczenie zawodowe.
Przy przyjęciu do pracy osoby zaliczanej do pierwszej grupy wsparcie może trwać 24 miesiące, do drugiej grupy – 12 miesięcy. W tym czasie 50 proc. kosztów związanych z ich zatrudnieniem finansować będzie Europejski Fundusz Społeczny oraz budżet państwa.
Natomiast w przypadku zatrudnienia osoby niepełnosprawnej wysokość dotacji może wzrosnąć do 75 proc.
Dodatkowo przedsiębiorca będzie mógł do kosztów wliczyć wydatki poniesione na dostosowanie miejsca pracy (w tym zakup niezbędnego sprzętu lub oprogramowania) do potrzeb takich osób.
[b]Jednak aby skorzystać z subsydiowania zatrudnienia, trzeba wykazać jego wzrost w firmie w porównaniu ze średnią z ostatnich 12 miesięcy. [/b]Taka jest ogólna zasada.
Warunku tego nie trzeba spełniać, jeżeli stanowisko pracy, na które przyjmowana jest nowa osoba, zostało zwolnione w wyniku dobrowolnego odejścia dotychczasowego pracownika, przejścia na emeryturę lub rentę, ewentualnie dobrowolnej redukcji czasu pracy lub zgodnego z prawem zwolnienia za naruszenie obowiązków pracowniczych.
[srodtytul]Na badania i rozwój[/srodtytul]
Z kolei firma, która prowadzi badania lub zamierza je rozwijać oraz inwestuje w innowacyjność, może skorzystać z działania 8.2.1. Jedną z możliwości, jakie ono przewiduje, jest udzielanie wsparcia na tymczasowe zatrudnienie wysoko wykwalifikowanego personelu. Również w tym wypadku pracodawca przez okres trwania projektu (maksymalnie trzy lata) będzie ponosił jedynie połowę kosztów związanych z takim zatrudnieniem. Na wydatki te mogą się składać:
- koszt wynagrodzenia brutto oraz opłaconych od wynagrodzeń obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne,
- koszty podróży z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia i z powrotem,
- koszty skorzystania z usług agencji pośrednictwa pracy,
- dodatek z tytułu zmiany miejsca pracy.
Aby spełnić wymogi programu, do pracy należy przyjąć osobę, która jest zatrudniona w jednostce naukowej lub dużym przedsiębiorstwie od co najmniej dwóch lat (musi ona uzyskać tam urlop bezpłatny lub kontynuować pracę w mniejszym wymiarze godzin). Ponadto trzeba wykazać, że:
- tymczasowy pracownik nie zastępuje zatrudnionych osób, lecz na jego potrzeby zostanie utworzone nowe stanowisko pracy,
- będzie on prowadził na rzecz firmy działalność w obszarze badań naukowych, prac rozwojowych i innowacji.
[ramka][b]Przykład[/b]
Mała firma na dwa lata zatrudnia pracownika naukowego, który w tym czasie korzysta z bezpłatnego urlopu na uczelni. Jego pensja brutto zostaje ustalona na 5 tys. zł. W okresie dwóch lat rodzi to koszty ok. 120 tys. zł. Jednak dla firmy realne wydatki poniesione na jego zatrudnienie wyniosą połowę tej kwoty. [/ramka]
[b]Uwaga![/b] Ten rodzaj wsparcia jest zastrzeżony wyłącznie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pracodawca nie musi natomiast podpisywać umowy o pracę z naukowcem. Stosunek ten może zostać oparty na umowie cywilnoprawnej.
Podobnie jak przy szkoleniach regionalnych odpowiednich informacji, w tym ogłoszeń o naborze wniosków (konkursach), należy szukać w odpowiednich urzędach marszałkowskich lub wojewódzkich urzędach pracy. Będą one dotyczyły działań:
- 7.2.1 „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”,
- 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw”.
Również w przypadku tych konkursów ich regulaminy mogą wskazywać na minimalną lub maksymalną wartość projektu, czas jego realizacji oraz narzucać dodatkowe wymogi i rezultaty, które powinny zostać osiągnięte.
[ramka][b]Gdzie szukać informacji [/b]
Ogólna strona o Europejskim Funduszu Społecznym i programie „Kapitał ludzki” znajduje się na portalu [link=http://www.efs.gov.pl]www.efs.gov.pl[/link]. Można tam znaleźć wszystkie ważne dokumenty, w tym sam program operacyjny i jego tzw. uszczegółowienie, akty prawne dotyczące pomocy publicznej oraz opis zasad ubiegania się o dotacje. [/ramka]