Prawo pracy nie przewiduje nieważnie złożonych oświadczeń woli. Zatem i tu można przyjąć, że wysłanie pisma o wypowiedzeniu umowy o pracę jest ważne. Pod warunkiem że pracownik zapoznał się lub mógł zapoznać się z nim i mamy pocztowe potwierdzenia. Ostatecznie doprowadzi to do rozwiązania angażu po upływie okresu wypowiedzenia umowy o pracę.
Nie ma jednak pewności, czy sąd pracy, do którego może udać się pracownik, nie uzna takiej czynności za bezskuteczną ze względu na wskazanie w wypowiedzeniu niewłaściwej daty zawarcia umowy o pracę, która ma, zgodnie z wolą pracodawcy, ulec rozwiązaniu.
[b] Sąd może ocenić wadliwe wskazanie daty jako złożenie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, której w ogóle nie zawarto (zawarto ją w innym terminie), i orzec bezskuteczność takiej czynności, a pracownika przywrócić do pracy lub orzec odszkodowanie dla niego.
Dlatego zalecam ponowne wysłanie pisma z właściwym oznaczeniem daty zawarcia angażu, który ma ulec rozwiązaniu.[/b]
Bieg okresu wypowiedzenia należy w tym wypadku liczyć od dostarczenia drugiego prawidłowo sporządzonego pisma. Przesunie to jednak termin rozwiązania angażu. Zgodnie z art. 30 § 2[sup]1[/sup] k.p. jeżeli okres wypowiedzenia liczony jest w tygodniach, umowa o pracę rozwiązuje się w sobotę, a jeżeli liczy się go w miesiącach, to angaż rozwiąże się zawsze w ostatnim dniu miesiąca.