MF: pełnomocnictwo do wniosku o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca bez opłaty skarbowej

Złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa do sprawy o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca na terytorium RP, nie podlega opłacie skarbowej.

Publikacja: 21.04.2020 11:42

MF: pełnomocnictwo do wniosku o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca bez opłaty skarbowej

Foto: Adobe Stock

dgk

Tak Ministerstwo Finansów odpowiedziało Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorców. A Rzecznik otrzymał prośbę o interwencję w tej sprawie od Business Centre Club, który sygnalizował niejednolite stosowanie przez urzędy wojewódzkie przepisów ustawy o opłacie skarbowej.

Niektóre z nich, wbrew przepisom tej ustawy, żądały od podmiotów wnioskujących o udzielenie zezwolenia na pracę typ A, B, C, D i E, aby -  jeśli są w tych sprawach reprezentowani przez pełnomocników (pracowników działów kadr, zewnętrzne firmy relokacyjne, kancelarie prawne) - uiszczały opłaty skarbowe w wysokości 17 złotych za każde pełnomocnictwo występujące w danej sprawie. Zdaniem BCC błędna informacja na ten temat obowiązku uiszczania tej opłaty znajduje się do dziś w rządowym serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorców biznes.gov.pl. W  zakładce „Zezwolenie typu A lub B na pracę cudzoziemca na terytorium Polski” czytamy: „Jeżeli chcesz, aby reprezentował cię pełnomocnik, to pamiętaj o dołączeniu pełnomocnictwa oraz dowodu zapłaty opłaty skarbowej za to pełnomocnictwo (17 zł).”

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy