Minister środowiska podpisał już odpowiednie rozporządzenie w sprawie wzorów wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Ma ono zacząć obowiązywać w ciągu tygodnia od publikacji w Dzienniku Ustaw.
Termin wejścia w życie nowych przepisów jest krótki, ponieważ nowe wykazy muszą zacząć obowiązywać od początku lipca.
– Zdecydowaliśmy się wydać nowe rozporządzenie, żeby wszystko znalazło się w jednym akcie prawnym – mówi Maria Szczepka-Wojtyrowska, naczelnik Wydziału Polityki Ekologicznej i Instrumentów Ekorozwoju w Ministerstwie Środowiska. – Dzięki temu przedsiębiorcy powinni mieć mniej problemów z rozliczeniami.
Najwięcej zmian czeka właścicieli firmowych samochodów i innych stosowanych w firmach urządzeń spalinowych (np. wózków widłowych na gaz).
Nowości w formularzach są konsekwencją obowiązującego od 1 stycznia 2009 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ECA4FC0DB91AA30CA3F5ABF4B00FA722?id=288688]rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (DzU z 2008 r. nr 196, poz. 1217[/link]). Zawiera m.in. ryczałtowe stawki dla pojazdów spełniających wysokie normy ekologiczne: EURO 4 i EURO 5. Ryczałtami zostały też objęte łodzie i statki (w żegludze śródlądowej) oraz motocykle i motorowery.
Pojawiły się też stawki ryczałtowe dla pojazdów wolnobieżnych oraz maszyn i urządzeń napędzanych gazem propan-butan (o co w imieniu właścicieli firm „Rzeczpospolita” dopominała się od kilku lat). Ich brak przeszkadzał m.in. przedsiębiorstwom korzystającym z wózków widłowych na gaz. Sposób rozliczeń był na tyle skomplikowany, że przedsiębiorcy nie wyliczali takich opłat. A potem mieli problemy np. przy ubieganiu się o dofinansowanie z funduszy ochrony środowiska lub unijnych, a także w razie kontroli. Są też ryczałtowe stawki dla biodiesla i dla sprężonego gazu ziemnego.
Dlatego też wykazy dla rozliczeń emisji spalin z pojazdów silnikowych są znacznie bardziej rozbudowane. Wypełniać trzeba jednak tylko te rubryki, które dotyczą konkretnego przedsiębiorcy.
Firmy muszą się też liczyć ze wzrostem ekoopłat. Ich stawki zwiększyły się w porównaniu z ubiegłorocznymi o 2,5 proc., czyli o poziom inflacji. Są też większe podwyżki, np. za wprowadzane do atmosfery gazy cieplarniane. Znaczący wzrost dotyczy też odpadów komunalnych składowanych na wysypiskach, a także odpadów segregowanych. Dla firm korzystających z urządzeń silnikowych, dla których nie ma stawek ryczałtowych, rozporządzenie w sprawie opłat podaje szczegółowy sposób obliczania należności za spaliny w tych pojazdach – wcześniej przedsiębiorcy mieli kłopoty także z tym.
Nowe wykazy za pierwsze półrocze 2009 r. trzeba przekazać marszałkowi województwa do 31 lipca 2009 r.