Dzięki temu zmniejszy koszty działalności, a jednocześnie nie będzie musiał wypowiadać umów załodze.
Wypożyczenie pracownika, nazywane także leasingiem pracowniczym, jest zgodne z art. 174[sup]1[/sup] kodeksu pracy. Na jego podstawie można udzielić podwładnemu bezpłatnego urlopu w celu wykonywania pracy gdzie indziej przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Przepis ten wskazuje jednak, że jest to możliwe wyłącznie za zgodą podwładnego. Ta musi być wyrażona na piśmie.
Pracodawca, który chce wypożyczyć pracownika, powinien zawrzeć z nim porozumienie dotyczące przejścia oraz uzyskać jego zgodę na nie.
[srodtytul]Nadal zatrudniony[/srodtytul]
Na czas wykonywania pracy dla innego przedsiębiorcy macierzysty pracownik musi otrzymać urlop bezpłatny. Oznacza to, że pozostaje wówczas w dwóch stosunkach pracy: z pracodawcą macierzystym oraz z nowym. Potwierdza to [b]wyrok Sądu Najwyższego z 14 lutego 2002 r. (V CKN 748/00)[/b]. Zgodnie z nim stosunek pracy z pracodawcą macierzystym nie przestaje trwać.
Ulega jedynie zawieszeniu. Warto pamiętać, że na czas urlopu bezpłatnego zawieszeniu ulegają także obowiązki i prawa stron wynikające z łączącej ich umowy o pracę. Oznacza to, że macierzysty pracodawca jest wówczas zwolniony z wypłacania podwładnemu wynagrodzenia. On z kolei nie ma obowiązku świadczenia pracy na rzecz swojego szefa. Między nowym pracodawcą a „wypożyczonym pracownikiem” dochodzi natomiast do nawiązania współpracy.
[srodtytul]Na etat lub na zlecenie...[/srodtytul]
Ta może się rozpocząć na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej (np. zlecenia). W związku z tym, że prawa i obowiązki stron mogą być określone w tej umowie w sposób autonomiczny, warunki zatrudnienia w nowej firmie nie muszą być takie same jak w macierzystej. Pracownik zatem może zyskać na czasowym oddelegowaniu. Tak się stanie, gdy nowy pracodawca zatrudni go na korzystniejszych warunkach.
[srodtytul]... ale na czas określony[/srodtytul]
Ważne też jest, że pracodawca nie może na długi okres lub na stałe wypożyczyć pracowników innemu. Takie jego działanie bowiem nie powinno mieć charakteru stałego. Inaczej byłoby to sprzeczne z przepisami prawa pracy, zgodnie z którymi obowiązkiem pracodawcy jest zatrudnienie pracownika w ramach określonego stosunku pracy.
Warto bowiem pamiętać o tym, że przepisy, choć pozwalają wypożyczać pracowników, nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia swoistego pośrednictwa pracy. Zgodnie z art. 22 kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego, a on sam do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem, czyli do zapewnienia mu rzeczywistej pracy.
Tylko więc agencje pracy tymczasowej, zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170706]ustawą z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm.)[/link], mają prawo prowadzić działalność polegającą na wypożyczaniu pracowników.
[ramka][b]Jak czasowo przekazać zatrudnionych[/b]
[b]1. Znajdź przedsiębiorcę chętnego do współpracy[/b]
Aby możliwe było wypożyczenie zatrudnionych innemu pracodawcy, trzeba najpierw zrobić rozeznanie i sprawdzić, czy np. w tej samej branży jest zakład zainteresowany czasowym przyjęciem obcej załogi.
[b]2. Podpisz porozumienie[/b]
Leasing pracowniczy jest możliwy tylko po podpisaniu między zainteresowanymi pracodawcami – macierzystym i wypożyczającym – porozumienia, w którym będzie określony okres wypożyczenia załogi, a co za tym idzie – czas urlopu bezpłatnego tych podwładnych
w macierzystej firmie. Ma się w nim też znaleźć rodzaj wykonywanej przez te osoby pracy i stanowiska, na jakich będą wykonywały swoje czasowe zadania. Przedmiotem ustaleń jest też wynagrodzenie wypożyczonego pracownika.
Przepisy nie wymagają, aby takie porozumienie było zawarte na piśmie.
Mimo to warto mieć na uwadze ewentualne spory. Z tego też powodu najlepiej zastosować formę pisemną, która może być dowodem w razie ewentualnego konfliktu.
[b]3.Uzyskaj zgodę leasingowanych[/b]
Po dokonaniu ustaleń między firmami pracodawca musi złożyć wybranym przez siebie osobom propozycję czasowego zatrudnienia w innym przedsiębiorstwie. Wytypowani muszą wyrazić zgodę na przejście do innego pracodawcy, i to pisemną. Wtedy możliwe jest zawarcie drugiego porozumienia – między macierzystym pracodawcą a zainteresowanym. Trzeba w nim przede wszystkim określić czas urlopu bezpłatnego, którego szef udzieli (na pisemny wniosek delegowanego zatrudnionego) na okres wykonywania pracy u innego przedsiębiorcy.
[b]4. Przyjmij personel z powrotem[/b]
Po zakończeniu pracy w wypożyczającej firmie stosunek pracy wiążący daną osobę z dotychczasowym pracodawcą ulega odwieszeniu. Zainteresowany wraca do macierzystej firmy i rozpoczyna pracę na takim samym stanowisku i na takich samych warunkach jak przed urlopem bezpłatnym. Po jego powrocie okres urlopu bezpłatnego udzielonego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy wlicza się do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze w dotychczasowej firmie.[/ramka]