Pod adresem [link=http://www.uprp.pl/]www.uprp.pl[/link] wybieramy zakładkę „Bazy danych UPRP” i na następnej stronie jeszcze raz odnośnik o tej samej treści. Otworzy się przed nami okno wyboru bazy danych. Serwis UP pozwala przeszukiwać m.in. rejestry znaków towarowych‚ wynalazków‚ wzorów użytkowych i wzorów przemysłowych.

Interesują nas znaki towarowe‚ zaznaczamy więc kwadracik przy słowach „znaki towarowe” i wybieramy sposób wyszukiwania. Do dyspozycji mamy wyszukiwanie proste‚ zaawansowane oraz wyszukiwanie według kryteriów.

[b]Uwaga![/b] Aby wyszukać w rejestrach Urzędu Patentowego jakąś frazę‚ czyli kilka słów stojących w bezpośrednim sąsiedztwie‚ wszystkie wyrazy trzeba ująć w cudzysłów. W przeciwnym razie komputer wyświetli każdy znak towarowy zawierający choćby jedno z wpisanych w oknie wyszukiwania słów.

Jeśli zdecydujemy się na wyszukiwanie proste‚ to będziemy mogli zbadać zawartość urzędowej bazy według nazwy pojawiającej się w znaku towarowym‚ wykazu towarów‚ numeru prawa wyłącznego‚ numeru zgłoszenia oraz nazwy uprawnionego. Co to za kryteria? Zacznijmy od najmniej skomplikowanych. Nazwa uprawnionego to nic innego jak dane podmiotu‚ do którego należą prawa do znaku. Można szukać np. według nazwiska lub firmy. Jeśli zatem interesuje nas dorobek konkurentów‚ których znamy‚ to wyszukiwanie według nazwy okaże się bardzo przydatne.

Wyjątkowo cenna jest dla firm stawiających pierwsze kroki możliwość szukania znaków towarowych według słów‚ jakie zostały w nich zawarte. Dzięki temu mamy możliwość ustalenia‚ czy ktoś nie posługuje się już znakiem.

Również na stronie internetowej OHIM znajduje się wyszukiwarka zarejestrowanych tam znaków towarowych. Niestety‚ nie jest dostępna w wersji polskojęzycznej. Załóżmy‚ że zdecydowaliśmy się na angielski.

Aby zacząć wyszukiwanie‚ wchodzimy na stronę [link=http://oami.europa.eu/en/db.htm]oami.europa.eu/en/db.htm[/link]‚ a potem wybieramy odnośnik „Access to CTM-ONLINE”. Otworzy się przed nami okno wyszukiwania. Do wyboru mamy następujące kryteria: numer znaku‚ podstawę ochrony‚ słowa występujące w oznaczeniu‚ rodzaj znaku oraz numerację klasyfikacji wiedeńskiej. Większość z nich ma to samo znaczenie co w polskim Urzędzie Patentowym. Oczywiście numeracja znaku będzie inna niż u nas‚ ale zasada pozostaje ta sama. Tym‚ co różni serwis naszego UP od witryny OHIM‚ jest natomiast możliwość wyszukiwania znaku według podstawy ochrony oraz rodzaju znaku.

Przedsiębiorcom‚ którzy przymierzają się do podbicia zagranicznych rynków‚ informacja o znakach międzynarodowych obejmujących Polskę może nie wystarczać.

Warto wtedy zajrzeć na stronę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (ang. WIPO). Po wybraniu adresu [link=http://www.wipo.int/ipdl/en/search/madrid/search-struct.jsp]www.wipo.int/ipdl/en/search/madrid/search-struct.jsp[/link] otworzy się przed nami okno wyszukiwania. Tu również nie możemy liczyć na polskojęzyczną wersję.