[b]Tak.[/b] Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Ma on na celu wypożyczenie – przejściowe przekazanie pracowników innemu pracodawcy (leasing pracowniczy). Pracodawca macierzysty mający nadwyżki w kadrze pracowniczej pomaga drugiemu przedsiębiorcy, który ma niedobory kadrowe. Pierwszy udziela wtedy bezpłatnego urlopu, a drugi nawiązuje stosunek pracy. Z kolei podstawą udzielenia urlopu jest porozumienie między pracodawcami, na które zgodę na piśmie wyraża pracownik. Porozumienie może mieć dowolną formę, nawet ustną, ale dla celów dowodowych wskazana jest forma pisemna.

W porozumieniu należy wskazać m.in.: czas trwania wypożyczenia pracownika, ewentualnie informację o możliwości jego przedłużenia, rodzaj pracy, ewentualnie wysokość wynagrodzenia. Te dane będą podstawą do podjęcia przez pracownika decyzji o zgodzie (lub nie) na takie czasowe przejście do innego zakładu pracy. Inicjatywa udzielenia takiego rodzaju urlopu musi zatem wyjść od pracodawcy, natomiast pracownik musi na to wyrazić pisemną zgodę. Pracownik korzystający z takiego urlopu bezpłatnego pozostaje w dwóch niezależnych stosunkach pracy. Pierwszy – to umowa o pracę z dotychczasowym pracodawcą. Drugi – umowa z nowym, wypożyczającym go pracodawcą. Firmy związane są natomiast porozumieniem.

[i]Podstawa prawna:

– art. 174[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3DCB143B442B8BE483569B31A4FE6472?id=76037]kodeksu pracy (tekst. jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]