Taki obowiązek wynika z interpretacji przepisów opublikowanej na stronie internetowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

[b]Dotyczy to wszystkich przedsiębiorców, którzy korzystają z dofinansowań wypłacanych przez PFRON[/b]. W deklaracji najważniejsza jest dla nich tabela B, w której muszą podać wysokość subsydiów płacowych do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, jakie otrzymali z PFRON.

W myśl nowej interpretacji Funduszu, kwota subsydiów w takim zestawieniu musi zostać obliczona w euro, według kursu z dnia, w którym środki wpłynęły na konto przedsiębiorcy.

– [b]Dotychczas obowiązywała zasada, że przedsiębiorcy do przeliczenia kwoty pomocy na potrzeby informacyjne Funduszu brali kurs z 20. dnia każdego miesiąca. Jest to ostatni dzień na rozliczenie z PFRON[/b] – tłumaczy Edyta Sieradzka, dyrektor do spraw dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

– [b]Taki zabieg upraszczał obliczenia prowadzone przez firmy. Teraz każda będzie musiała podawać comiesięczną informację o otrzymanej pomocy wyliczoną na podstawie innego, w zależności od dnia, kursu euro. Ponadto firmy będą musiały, zgodnie z nowymi zasadami, zmienić informację dotyczącą stycznia i lutego, którą już w poprzednich miesiącach zdążyły wysłać do PFRON[/b] – dodaje Edyta Sieradzka.

Przedsiębiorcy narzekają, gdyż ich zdaniem obowiązek ten jest zupełnie niepotrzebny. Mówią, że PFRON dokładnie wie, ile przekazał im pieniędzy, więc sam mógłby przeliczyć te kwoty na euro, według takiego kursu, jaki uzna za stosowny.

Co gorsza, choć wszystkie inne rozliczenia z PFRON można wysłać za pośrednictwem sieci elektronicznej, to zestawienia otrzymanej pomocy muszą przesłać w formie papierowej do centrali w Warszawie.

Na stronie Funduszu: [link=http://www.pfron.org.pl]www.pfron.org.pl[/link] można znaleźć nie tylko formularz zestawienia, ale także instrukcję jego wypełnienia.