Jest to możliwe dzięki już obowiązującej [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=296887]ustawie z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33).[/link]

Zgodnie z nią, przygotowanie zawodowe bezrobotnych w firmach pracodawców ma trwać co najmniej 12 miesięcy, a maksymalnie 18 miesięcy. Ma się odbywać na podstawie porozumienia między bezrobotnym, urzędem pracy i pracodawcą.

Osobę bezrobotną na to szkolenie kieruje urząd pracy, który wypłaca jej za każdy miesiąc takiej praktycznej nauki stypendium szkoleniowe. W 2009 r. wynosi ono 717 zł.

Aby jednak otrzymać stypendium, bezrobotni muszą uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Nieobecności pozbawią ich prawa do tego świadczenia. Zajęcia mają trwać pięć dni w tygodniu, maksymalnie osiem godzin dziennie. Przez cztery dni w ciągu tygodnia bezrobotni mają zdobywać kwalifikacje w zakładzie pracy, a przez jeden dzień w instytucji szkoleniowej. Przygotowanie zawodowe dorosłych ma kończyć się egzaminem, który pozwoli na uzyskanie tytułu zawodowego lub tytułu czeladnika.

Pracodawcy, którzy zdecydują się szkolić w swoich firmach dorosłych bezrobotnych, będą mogli otrzymać od starosty (a właściwie od urzędu pracy) refundację wydatków poniesionych na takiego ucznia. Fundusz Pracy zwróci im pieniądze wydane np. na odzież roboczą dla tych osób czy posiłki regeneracyjne, albo na materiały i surowce oraz na eksploatację maszyn i urządzeń. Rzemieślnicy otrzymają maksymalnie do 2 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy pełny miesiąc realizacji programu. To nie wszystko. Pracodawca bowiem po zakończeniu przygotowania zawodowego danego bezrobotnego otrzyma z FP jednorazową premię - 400 zł za każdy pełny miesiąc nauki bezrobotnego.