W sierpniu 2004 r. radomska firma Taparella wprowadziła na rynek kasetę do rolet materiałowych pod nazwą Vegas. Rok później uzyskała świadectwo ochronne na jej wzór przemysłowy i upoważniła spółkę Hosten Polska do sprzedaży produktu.
W 2006 r. na rynku pojawiły się identycznie wyglądające kasety do rolet pod nazwą Delux, produkowane przez spółkę Portos z Kalisza. Taparella i Hosten Polska uznały to za przejaw nieuczciwej konkurencji oraz naruszania praw do wzoru przemysłowego. Domagały przed sądem zakazania kaliskiej spółce produkcji i sprzedaży produktu oraz wycofania go z rynku.
Sąd Okręgowy w Radomiu uznał roszczenia za zasadne. Stwierdził, że sporne kasety do rolet różnią się zaledwie kilkoma elementami, które można dostrzec dopiero po szczegółowej analizie np. ukształtowaniem krawędzi profili korpusów i osłon bocznych. Różnice te, a także inna technologia produkcji z punktu widzenia oceny stopnia naśladownictwa są nieistotne. Ponadto sprzedaż obu produktów odbywa się w opakowaniach foliowych, bez oznaczenia producenta, a to powoduje, ryzyko wprowadzenia w błąd konsumenta co do tożsamości producenta jak i samego produktu.
[b]Przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie producent Deluxa przedstawił dwa świadectwa z rejestracji wzoru przemysłowego wydane już po ogłoszeniu wyroku sądu pierwszej instancji (sygn. I ACa 578/08)[/b].
Na tej podstawie sąd uznał, że brak jest już podstaw do zakazania produkcji i dystrybucji spornych kaset w oparciu o przepisy [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169951]prawa o własności przemysłowej[/link].Nie dopatrzył się też w działaniu kaliskiej spółki przejawów nieuczciwej konkurencji. Choć podzielił podgląd sądu okręgowego, że zewnętrzny wygląd kaset do rolet prowadzi do wniosku, że są prawie identyczne, to jednak w tym przypadku ich wizualizacja nie jest elementem najważniejszym.
Nie są one produktem powszechnego użytku, kupowanym w sklepach przez odbiorców indywidualnych, których ze względu na przyzwyczajenie łatwo wprowadzić w błąd, co do pochodzenia towaru lub jego producenta. Kupują je firmy profesjonalnie, trudniące się sprzedażą i montażem rolet okiennych. Zakupów dokonują z większym rozeznaniem, kierując się nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale i innymi cechami np. wewnętrzną budową lub zastosowanymi rozwiązaniami. Potwierdzili to także przesłuchani w sprawie przedstawiciele branży, którzy przyznali, że pomimo identycznego wyglądu spornych produktów nie maja problemów z identyfikacją ich producentów. Wyrok jest już prawomocny.