[b]W firmie mamy sezonowość pracy. Wskaźnik zatrudnienia za 2008 r. był wysoki, umowy zawarte na czas określony wygasły 31 grudnia. Gdy wskaźnik za 2008 r. jest wyższy niż za pierwsze miesiące 2009 r. z powodu wygaśnięcia umów terminowych, to czy zatrudniając nowych pracowników np. od marca, muszę czekać na uzyskanie średniego zatrudnienia z 2008 r.? Czy mogę starać się o subwencję na wynagrodzenia tych pracowników od początku ich zatrudnienia?[/b]
Gdy umowy na czas określony rozwiązały się 31 grudnia 2008 r. i od 1 stycznia 2009 r. nie będziecie mogli wykazać wzrostu zatrudnienia ogółem i wzrostu pracowników niepełnosprawnych w stosunku do poprzedzających 12 miesięcy, to zatrudniając nowego (nawet jednego) niepełnosprawnego, którego miejsce pracy powstało w wyniku rozwiązania umowy o pracę z poprzednikiem, będzie na niego przysługiwało dofinansowanie. Dlatego że zastosowaliście tzw. wyłączenia z art. 26b ust. 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=257066]ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych[/link].
Zgodnie z nim jeżeli zatrudnienie nowych niepełnosprawnych w danym miesiącu u pracodawcy nie powoduje wzrostu netto zatrudnienia ogółem i wzrostu netto zatrudnienia niepełnosprawnych, miesięczne dofinansowanie na nowo zatrudnionego niepełnosprawnego nie przysługuje tylko wtedy, gdy nastąpiło w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym pracownikiem.
Wyjątek dotyczy umowy o pracę, która rozwiązała się:
- z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy,
- za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika,
- na mocy porozumienia stron,
- wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- z upływem czasu, na który została zawarta,
- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Dofinansowanie nie przysługiwałoby tylko wtedy, gdyby nie było wzrostu zatrudnienia ogółem i niepełnosprawnych, a miejsce pracy nowego pracownika powstałoby dlatego, że to czytelnik zwolnił np. jego poprzednika.
Wszystkie osoby, na które pracodawca uzyskiwał w 2008 r. dofinansowanie bądź refundację, będą dla niego tzw. starymi pracownikami. Na nich nie będzie trzeba wykazywać wzrostu zatrudnienia. Zgodnie jeszcze z przypisem do nowego druku INF-D-P na pracowników, na których szef nie brał dofinansowania lub refundacji w 2008 r., a pozostawali w zatrudnieniu 31 grudnia 2008 r., też nie trzeba po Nowym Roku wykazywać wzrostu zatrudnienia. Oni też są dla pracodawcy starymi pracownikami. Chodzi o sytuację, kiedy np. obecny pełnosprawny pracownik uzyska w marcu 2009 r. orzeczenie o niepełnosprawności. Będzie on dla firmy starym pracownikiem, na którego nie trzeba wykazywać wzrostu zatrudnienia, tylko uzyskiwać pomoc.
[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]