W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca ma jednak prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, a także przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia. Może również zbywać własne środki trwałe i wyposażenie (nie dotyczy to zbywania wartości niematerialnych i prawnych). Ma również prawo uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem. Dopuszczalne jest także osiąganie przychodów finansowych, również z działalności prowadzonej przed zawieszeniem.
[b]Przedsiębiorca ma też obowiązek regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia działalności i wykonywać wszelkie obowiązki nałożone na niego przepisami prawa. Pomimo zawieszenia działalności przedsiębiorca może zostać objęty kontrolą na zasadach przewidzianych dla wykonujących działalność gospodarczą.[/b]
[srodtytul]Płacący PIT według skali[/srodtytul]
Przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, jest zwolniony z obowiązku wpłacania w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy. Wspólnicy spółki jawnej, partnerskiej oraz komandytowo-akcyjnej podlegają temu zwolnieniu, jeżeli spółka zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej, a podatnik będący wspólnikiem spółki – nie później niż przed upływem siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności – zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o okresie zawieszenia tej działalności.
W trakcie zawieszenia działalności (od miesiąca następującego po tym, w którym zawieszono działalność) amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek tego zawieszenia.
[srodtytul]Ryczałtowiec też skorzysta[/srodtytul]
Przepisy dotyczące zawieszenia działalności gospodarczej mają zastosowanie również w stosunku do podatników opłacających zryczałtowany podatek dochodowy.
Przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, jest zwolniony, w zakresie tej działalności za okres objęty zwolnieniem, z obowiązku obliczania i wpłacania na rachunek urzędu skarbowego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zwolnienie ze wspomnianych obowiązków dotyczy zarówno podatników opłacających ryczałt co miesiąc, jak i opłacających ryczałt kwartalnie. Odnosi się zarówno do podatników prowadzących działalność gospodarczą jednoosobowo, jak również w formie spółki, przy czym warto pamiętać, że zwolnienie to, w sytuacji podatnika będącego wspólnikiem spółki jawnej, stosuje się pod warunkiem zawiadomienia w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego o okresie zawieszenia wykonywania tej działalności. Zawiadomienie takie należy złożyć nie później niż przed upływem siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
Po wznowieniu prowadzenia działalności gospodarczej podatnicy opodatkowani w formie zryczałtowanej są zobowiązani obliczyć i wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego ryczałt dotyczący okresu zawieszenia.
[srodtytul]Kartowicze mogli wcześniej[/srodtytul]
Zawieszenie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej jest możliwe także w przypadku podatników opłacających podatek w formie karty podatkowej. Zawieszenie takie skutkuje niepobieraniem podatku w formie karty podatkowej za cały okres zawieszenia w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia. Podobne rozwiązanie było zresztą przewidziane już wcześniej w ustawie o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Osoba opłacająca podatek w formie karty podatkowej ma prawo zgłosić przerwę w prowadzeniu działalności gospodarczej.
O przerwie trwającej nieprzerwanie co najmniej dziesięć dni należy zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia, zaś przerwę spowodowaną chorobą w dniu rozpoczęcia działalności po przerwie.
Nowe przepisy dotyczące możliwości zawieszenia działalności w formie karty podatkowej i poprzednie dotyczące przerwy w prowadzeniu działalności są stosowane równolegle. Z tym jednak zastrzeżeniem, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie stosuje się zgłoszenia przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej.
[ramka][b]GPP>uwaga [/b]
Przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność, nie są zwolnieni z obowiązku złożenia zeznania rocznego za ten okres, jak również ewentualnej zapłaty podatku.[/ramka]
[ramka][b]Nie czekaj, zgłoś sam[/b]
Informacje o zawieszeniu i wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej będą od 31 marca 2009 r. z urzędu przekazywane przez organ ewidencyjny urzędowi statystycznemu i naczelnikowi urzędu skarbowego oraz oddziałowi ZUS. Teraz przedsiębiorca robi to sam.
Z uwagi zatem na to, że zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia przedsiębiorcę m.in. z części obowiązków podatkowych, trzeba pamiętać, aby samodzielnie, z własnej inicjatywy, informować właściwe organy podatkowe o tym, że zawiesiliśmy działalność.[/ramka]