Takie zmiany przewiduje [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292586]rozporządzenie Rady Ministrów z 27 listopada 2008 r. w sprawie Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej na 2009 rok (DzU nr 221, poz. 1436)[/link]. Teraz każdy przedsiębiorca musi poznać zasady działania portalu sprawozdawczego GUS [link=https://raport.stat.gov.pl]https://raport.stat.gov.pl[/link]. Nowicjuszom pomoże strona [link=http://form.stat.gov.pl/formularze/przewodnik/psinfo.htm]http://form.stat.gov.pl/formularze/przewodnik/psinfo.htm[/link]. Znajdą na niej:
- listę z numerami telefonów do urzędników, którzy poradzą, jak rozwiązać problemy ze sprawozdawczością elektroniczną,
- podstawowe informacje o sprawozdawczości elektronicznej,
- potrzebne druki oraz specjalny druk pozwalający korzystać z internetowych udogodnień GUS.
[srodtytul]Te same daty i…[/srodtytul]
Terminy, z upływem których trzeba złożyć sprawozdania, są takie same jak w ubiegłym roku. Pierwszy formularz Z-06 składamy teoretycznie do 18 stycznia. To jednak niedziela i dlatego ostateczny termin przekazania tego sprawozdania przypada 19 stycznia (poniedziałek). Daty kolejnej sprawozdawczości związanej z zatrudnieniem są następujące:
- do poniedziałku 16 lutego 2009 r. – formularz Z-10,
- do środy 8 kwietnia 2009 r. – formularz Z-05,
- do soboty 11 kwietnia 2008 r. – formularz Z-03.
[b]Uwaga! [/b]Portal, za którego pośrednictwem będziemy je składać, zostanie aktywowany prawdopodobnie na kilka tygodni przed ostatecznym terminem, do kiedy trzeba złożyć poszczególne druki. O dokładnym okresie funkcjonowania portalu GUS poinformuje przedsiębiorców listownie. Przypominamy, że do wysyłania formularza niezbędny jest indywidualny login i hasło.
[srodtytul]…zasady [/srodtytul]
Tak jak dotychczas na podstawie formularza Z-06 GUS zbada przeciętne wynagrodzenie i płace. Składają go zasadniczo te same podmioty co Z-03 (zatrudniający powyżej dziewięciu osób i cała budżetówka) oraz tzw. sektor przedsiębiorstw. Te jednostki składają ponadto miesięczne sprawozdania na druku DG-1.
Formularz Z-10 pozwala zweryfikować warunki pracy w firmach. Składają go wszystkie podmioty gospodarki narodowej, które zatrudniają dziesięciu i więcej pracowników. W szczególności firmy, gdzie występuje największe zagrożenie życia i zdrowia, np. w górnictwie, handlu, przemyśle, budownictwie czy hotelarstwie. W praktyce druk ten wypełniają inspektorzy bhp.
Popyt na pracę GUS sprawdzi na podstawie Z-05. Oceni zwłaszcza zmiany w liczbie pracujących oraz wolne i nowo utworzone miejsca pracy. Ten formularz składają podmioty gospodarki narodowej (przedsiębiorcy i budżetówka) wylosowane przez GUS, które zatrudniają więcej niż jedną osobę. To sprawozdanie kwartalne, które sporządza się do ósmego dnia kalendarzowego po kwartale sprawozdawczym, czyli za pierwszy kwartał 2009 r. do 8 kwietnia. W praktyce ten dokument wypełniają działy kadr. Natomiast na podstawie kwartalnego druku Z-03 bada się przeciętne zatrudnienie oraz wysokość wynagrodzeń. Składają go zatrudniający powyżej dziewięciu osób i cała budżetówka. Sprawozdanie trzeba przekazać do 11 dnia kalendarzowego następnego miesiąca po pierwszym, drugim albo trzecim kwartale i obejmuje dane od początku roku.