[b]Nie[/b] A przynajmniej nie od razu. Wyrok sądu polubownego musi przedtem zaakceptować sąd powszechny.

Aby do tego doszło, zainteresowany musi wystąpić o nadanie temu orzeczeniu tzw. klauzuli wykonalności. Sąd powszechny zbada, czy wyrok sądu polubownego w ogóle nadaje się do egzekucji. Jeśli tak, przybije na nim specjalną pieczęć. Dopiero ona upoważnia do prowadzenia egzekucji komorniczej.

Mając już w rękach taki opatrzony klauzulą wyrok, pozostaje tylko przygotować wniosek o wszczęcie egzekucji i przekazać go komornikowi. Oczywiście pod warunkiem, że druga strona nie spełnić dobrowolnie należnego świadczenia.

Sam wniosek nie jest przesadnie skomplikowany. Należy w nim określić świadczenie, które chcemy uzyskać, i wskazać sposoby egzekucji. Sposobów tych jest wiele, w skrócie chodzi o sprecyzowanie, jakiego majątku komornik ma szukać. Sposobem takim jest egzekucja z rachunków bankowych, z wynagrodzenia za pracę, z innych wierzytelności, z ruchomości, z nieruchomości, przez zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem itp.

[b]Nie ma obowiązku wskazania wszystkich możliwych sposobów egzekucji.[/b] Trzeba natomiast pamiętać o dołączeniu wyroku sądu polubownego do wniosku o wszczęcie egzekucji.

Co ważne, [b]komornik nie jest upoważniony do badania, czy sąd polubowny orzekł słusznie[/b]. Jego rolą jest po prostu wykonanie orzeczenia.

[i]Podstawa prawna:

art. 1214 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link][/i]