[b]Czy mogę jakoś zakwestionować działania komornika?[/b]– pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY
[b]Tak [/b]I to na kilka sposobów. Najpopularniejszą formą wszczęcia takiego sporu jest wniesienie skargi na czynność komornika. Wynika to z faktu, że dotyczy ona konkretnych działań, które bezpośrednio dotykają interesów firm. Tytułem przykładu można wskazać zajmowanie rachunków bankowych czy należących do przedsiębiorcy ruchomości. Co ważne, skargę wolno wnieść nie tylko na działanie komornika, ale i na zaniechanie przez niego jakiejś czynności.
Skargę wnosimy do sądu rejonowego. Właściwy jest ten, przy którym działa komornik. Jeżeli zwróciliśmy się do komornika spoza danego rewiru, to i tak skargę będzie rozpoznawał sąd, który byłby właściwy, gdybyśmy tego nie zrobili.
Skarga musi spełniać pewne wymogi formalne. Przede wszystkim powinna zawierać wszystkie te elementy, co każde inne pismo procesowe (oznaczenie stron, sądu, do którego jest skierowane, oznaczenie rodzaju pisma itd.). Należy też określić w nim zaskarżoną czynność lub czynność, której komornik zaniechał. Nie wolno też zapomnieć o wniosku o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem. Skargę trzeba opłacić. Kosztuje 100 zł.
Skarżyć można jednak nie tylko konkretne czynności. Pamiętajmy, że nad działalnością komornika nadzór sprawuje prezes sądu rejonowego, przy którym on działa. Ma na to siedem dni.
To jednak nie wszystko. Otóż skargi na postępowanie komornika niedotyczące czynności egzekucyjnych i nieobjęte nadzorem prezesa sądu rejonowego rozpatrują organy samorządu komorniczego. Jak widać zatem, działalność komornika podlega dość mocnej kontroli. A i na tym sprawa się nie kończy. Przedsiębiorca może się bowiem domagać od sądu, ażeby stwierdził, iż na etapie postępowania komorniczego doszło do przewlekłości postępowania. Sąd taki może z tego tytułu przyznać skarżącemu do 10 tys. zł.
[i]Podstawa prawna:
art. 767 i nast. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link],
art. 3 i art. 6 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183360]ustawy o komornikach sądowych i egzekucji[/link],
[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174592]ustawa o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (DzU z 2004 r. nr 179, poz. 1843)[/link][/i]