Planujesz otworzyć kawiarnię, klub, kwiaciarnię, a może zakład fryzjerski? A może chcesz rozbudować firmę już istniejącą, zwiększyć asortyment produktów, wprowadzić nowe usługi, zwiększyć zatrudnienie? Jeżeli tak, pamiętaj, że możesz skorzystać ze środków unijnych na takie projekty. Wszystko zależy od dobrego pomysłu, umiejętności jego uzasadnienia, wybrania właściwego programu i odnalezienia właściwej instytucji.
Możliwości jest bardzo dużo – z jednej strony to dobrze, ale z drugiej oznacza to trudności w poruszaniu się w gąszczu przepisów i różnych instytucji. Dlatego podpowiadamy, gdzie szukać właściwych informacji i jak zlokalizować podmioty odpowiedzialne za udzielanie wsparcia. Wybór odpowiedniego źródła finansowania zależy bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim od naszego doświadczenia i możliwości inwestycyjnych. Fundusze unijne działają na zasadzie refundacji wydatków. W praktyce oznacza to, że najpierw trzeba zrealizować inwestycję ze środków własnych (z oszczędności, pożyczek, kredytów). Dopiero po jej zakończeniu można się ubiegać o zwrot części poniesionych wydatków. Jest jednak jeden wyjątek. Chodzi o tzw. działanie 6.2 programu „Kapitał ludzki”, z którego środki można otrzymać z góry (jego opis – niżej).
Wybór odpowiedniego wsparcia zależy też od miejsca, w którym chcemy założyć firmę. Czy będzie to miasto, czy obszary wiejskie. W tej sytuacji właściwy może być albo tzw. regionalny program operacyjny albo Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.
[srodtytul]Gdy nie masz doświadczenia[/srodtytul]
Założenie i prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wymaga nie tylko odwagi i umiejętności. Dla osób, które nie mają doświadczenia w tym zakresie przewidziana jest właśnie specjalna pomoc. Jest ona zawarta w pewnym pakiecie. Oferuje je tzw. działanie 6.2 programu „Kapitał ludzki”. Można z niego otrzymać pomoc zarówno w formie szkoleń i doradztwa (w tym związanych z przygotowaniem i weryfikacją biznesplanu), jak i wsparcie finansowe na otwarcie własnego przedsiębiorstwa. To ostatnie może wynieść 40 tys. zł. Co więcej, po uruchomieniu firmy można liczyć na tzw. wsparcie pomostowe. Polega ono na wypłacaniu przez sześć kolejnych miesięcy „pensji” dla przedsiębiorcy (w uzasadnionych przypadkach może trwać nawet 12 miesięcy). To wszystko powinno pomóc nie tylko uruchomić firmę, ale i (co może jeszcze ważniejsze) utrzymać ją na rynku. A przetrwanie jest niezwykle istotne. Jeżeli bowiem zbyt szybko zawiesimy działalność, trzeba zwrócić dotację wraz z odsetkami.
[ramka][b]GPP przykład[/b]
Anna Kowalska razem z córką planują otworzyć własną kwiaciarnię. Mają trochę oszczędności, część pieniędzy pożyczą od rodziny. Anna (lat 47) korzysta ze wsparcia z działania 6.2. Przechodzi kurs, na którym zdobywa podstawową wiedzę na temat rejestracji i prowadzenia firmy. Jej córka w tym czasie korzysta z darmowych szkoleń internetowych prowadzonych przez Akademię PARP. Pani Anna po ukończeniu szkolenia otrzymuje dotację w wysokości 40 tys. zł. Bogatsze o wiedzę i dotację otwierają własną firmę.[/ramka]
[srodtytul]Pomoc w województwie[/srodtytul]
Działanie 6.2 należy do tych realizowanych bezpośrednio w regionach. To dobra wiadomość, bo oznacza, że łatwiej dotrzeć do instytucji odpowiedzialnych za jego realizację. W zależności od województwa jest to odpowiedni urząd marszałkowski albo wojewódzki urząd pracy (dane o stronach internetowych prezentujemy w ramce). To one będą odpowiadać za wybór podmiotów (firm, izb gospodarczych, fundacji), które będą bezpośrednio udzielać wsparcia, czyli przyjmować kandydatów na przedsiębiorców, szkolić ich, służyć pomocą doradczą i na koniec wypłacać dotacje.
W pierwszej kolejności osoby zainteresowane uzyskaniem takiego pakietu powinny zatem skierować kroki do urzędu marszałkowskiego lub WUP i dowiedzieć się, jakie instytucje udzielają takiego wsparcia (nie wszystkie województwa dokonały już tego wyboru, mogą jeszcze w nich trwać procedury ich wyłaniania). Następnie w takiej instytucji trzeba zweryfikować, czy mamy szansę na wsparcie, i dowiedzieć się, co powinniśmy przygotować (jakie dokumenty i w jakim zakresie, chociaż z założenia powinien wystarczyć dobry pomysł na biznes). Należy też wyraźnie zaznaczyć, że niektóre podmioty mogą prowadzić nabór tylko dla wybranych uczestników (np. kobiet, osób w określonym wieku, przy czym może to dotyczyć osób młodych, do 25. roku życia, wchodzących dopiero na rynek pracy albo osób w średnim wieku 45+ lub 50+, osób z określonym wykształceniem, bezrobotnych itp.). Wszystko zależy od strategii przyjętej przez władze wojewódzkie określone w tzw. planie działania.
[ramka][b]Gdzie szukać informacji[/b]
[b]Najważniejsze dokumenty, z którymi warto się zapoznać:[/b]
- Program operacyjny „Kapitał ludzki” (w szczególności z tzw. 6. osią priorytetową)
- Szczegółowy opis priorytetów tego programu (zapoznać się z działaniem 6.2)
- Plan działania na 2009 r.
Dokumenty te można pobrać ze strony Ministerstwa Rozwoju Regionalnego [link=http://www.mrr.gov.pl]www.mrr.gov.pl[/link].
[b]Uwaga! [/b]Plany działań na 2009 r. są w niektórych województwach jeszcze w przygotowaniu.[/ramka]
[ramka][b]Ważne strony www[/b]
Serwisy urzędów marszałkowskich:
- Dolnośląskie [link=http://www.umwd.dolnyslask.pl]www.umwd.dolnyslask.pl[/link],
- Kujawsko-pomorskie [link=http://www.kujawsko-pomorskie.pl]www.kujawsko-pomorskie.pl[/link],
- Lubelskie [link=http://www.lubelskie.pl]www.lubelskie.pl[/link],
- Lubuskie [link=http://www.lubuskie.pl]www.lubuskie.pl[/link],
- Łódzkie [link=http://www.lodzkie.pl]www.lodzkie.pl[/link],
- Mazowieckie [link=http://www.mazovia.pl]www.mazovia.pl[/link],
- Małopolskie [link=http://www.malopolskie.pl]www.malopolskie.pl[/link],
- Opolskie [link=http://www.umwo.opole.pl]www.umwo.opole.pl[/link],
- Podkarpackie [link=http://www.podkarpackie.pl]www.podkarpackie.pl[/link],
- Podlaskie [link=http://www.umwp.podlasie.pl]www.umwp.podlasie.pl[/link],
- Pomorskie [link=http://www.woj-pomorskie.pl]www.woj-pomorskie.pl[/link],
- Śląskie [link=http://www.silesia-region.pl]www.silesia-region.pl[/link],
- Świętokrzyskie [link=http://www.sejmik.kielce.pl]www.sejmik.kielce.pl[/link],
- Warmińsko-mazurskie [link=http://www.wm.24.pl]www.wm.24.pl[/link],
- Wielkopolskie [link=http://www.wielkopolska.mw.gov.pl]www.wielkopolska.mw.gov.pl[/link],
- Zachodniopomorskie [link=http://www.um-zachodniopomorskie.pl]www.um-zachodniopomorskie.pl[/link].
Adresy wojewódzkich urzędów pracy można znaleźć na stronie [link=http://www.praca.gov.pl]www.praca.gov.pl[/link].[/ramka]
[ramka][b]Wsparcie nie tylko na rozruch
Komentuje Dorota Bortnowska, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym[/b]
Podstawowym celem działania 6.2 jest wsparcie rozwoju przedsiębiorczości. W pierwszej kolejności jest ono adresowane do osób, które mają problemy z wejściem lub utrzymaniem się na rynku pracy. Może dotyczyć to kobiet, które np. po okresie przerwy związanej z wychowywaniem dzieci mają problem z powrotem na ten rynek, osób młodych, które nie mają wystarczającego doświadczenia, jak i osób w średnim wieku (45+). Warto podkreślić kompleksowość tego wsparcia, co wyraża się nie tylko w udzielaniu dotacji, ale oferowaniu usług doradczych i szkoleniowych, jak i wsparcia pomostowego, które w uzasadnionych przypadkach może trwać nawet 12 miesięcy. Dzięki temu można nie tylko uruchomić firmę, ale i utrzymać ją na rynku. [/ramka]