W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Wysokość odprawy jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

- jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,

- trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej dziesięć lat,

- sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Tak więc odprawa pośmiertna przysługuje członkom rodziny zmarłego pracownika bez względu na jego staż pracy. Natomiast od stażu zakładowego zależy jej wysokość.

[srodtytul]Krąg uprawnionych[/srodtytul]

Odprawa pośmiertna przysługuje następującym członkom rodziny pracownika:

- małżonkowi,

- innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353, ze zm.)[/link]

[srodtytul]Jak wyliczyć należność[/srodtytul]

Zasady obliczania wysokości odprawy pośmiertnej określa [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73966]rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289, ze zm.)[/link]. Z jego treści wynika, że odprawę pośmiertną oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

[ramka][b]GPP>uwaga[/b]

Odprawa pośmiertna przysługuje uprawnionym do niej osobom niezależnie od przyczyn śmierci pracownika (por.[b] wyrok SN z 14 marca 1980 r., II CR 148/80)[/b]. [/ramka]

Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy odpowiedniej kwoty. Odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny, jeżeli pracodawca ubezpieczył zmarłego pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową odpowiada co najmniej wysokości należnej odprawy zgodnie z przepisami kodeksu pracy. Jeżeli wysokość odszkodowania jest niższa od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić odprawę w wysokości odpowiadającej różnicy między tymi świadczeniami.

[srodtytul]Kilku pracodawców[/srodtytul]

W sytuacji gdy pracownik w dniu śmierci był zatrudniony w kilku zakładach pracy, wysokość odprawy należy ustalić odrębnie w każdym zatrudniającym pracownika zakładzie pracy. Zatem każdy z pracodawców jest zobowiązany do wypłaty odprawy pośmiertnej w wysokości uzależnionej od stażu pracy w jego przedsiębiorstwie.

Szef jest obowiązany do samodzielnego ustalania osób uprawnionych do odprawy pośmiertnej i wypłacenia tego świadczenia.

[srodtytul]Gdy szef nie wypłaci[/srodtytul]

Jeśli uprawniony do otrzymania odprawy spotyka się z odmową jej zapłaty, może sprawę skierować na drogę sądową. Roszczenia o odprawę pośmiertną podlegają rozpoznaniu przez sąd pracy, zgodnie z art. 476 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego jako spory o roszczenia związane ze stosunkiem pracy. Przy rozpoznawaniu sprawy sąd samodzielnie ustala wszystkie przesłanki, od których uzależnione jest prawo do odprawy (por. [b]uchwałę SN z 15 grudnia 1975 r., I PZP 46/75[/b]).

[i]Podstawa prawna:

– art. 93 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]

[i]Autorka jest radcą prawnym[/i]