Po publikacjach „Rzeczpospolitej” rzecznik zwrócił się do Jolanty Fedak, minister pracy i polityki społecznej, o rozważenie wprowadzenia zmian do [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77487]rozporządzenia z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973)[/link]. Zgodnie z nim pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas obsługi monitora.
[b]Zdaniem rzecznika praw obywatelskich wobec powszechnego stosowania szkieł kontaktowych zamiast okularów korekcyjnych należałoby rozważyć możliwość ich refundowania.[/b]
Jest to uzasadnione zwłaszcza w sytuacji, w której dyrektywa Rady 90/270/ EWG z 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe stanowi, że pracownik musi otrzymać specjalne okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok. Zgodnie z dyrektywą szkła lub okulary muszą być odpowiednie do wykonywanego rodzaju pracy. Tymczasem rozporządzenie z 1 grudnia 1998 r. nie dopuszcza możliwości zapewnienia pracownikom na ich wniosek – nawet poparty badaniem lekarskim – soczewek kontaktowych zamiast okularów korygujących wzrok.
Wydaje się, że proponowana przez rzecznika praw obywatelskich zmiana nie będzie miała negatywnego wpływu na wydatki pracodawców związane z refundacją szkieł kontaktowych. Ich ceny są dość przystępne.
Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek zapewnić osobom zatrudnionym przy monitorach łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac, które nie obciążają wzroku i są wykonywane w innych pozycjach ciała. Jednocześnie nie może być przekroczona godzina nieprzerwanej pracy związanej z obsługą monitora ekranowego. Gdy nie jest to możliwe, pracownikowi należy zapewnić co najmniej pięciominutową przerwę wliczaną do czasu pracy po każdej godzinie obsługi monitora ekranowego.