[b]Firma zatrudniała poniżej 25 osób i dlatego nie dokonywała dotychczas żadnych wpłat na PFRON. Od 1 października br. przyjęła dziesięciu pracowników z powodu rozbudowy linii produkcyjnej; w tym jednego z lekką niepełnosprawnością na pół etatu. Jak obliczyć wysokość składki na PFRON, jaką zakład musi uiszczać. Czy musi przekazywać w związku tym jakieś dokumenty?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Z PFRON muszą się rozliczać zatrudniający co najmniej 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Nie chodzi zatem o liczbę pracowników według ewidencji osobowej, ale o liczbę pełnych etatów. Dla przykładu: zatrudniający 21 osób na pełnym etacie, cztery na ćwierć etatu i dwie na pół etatu nie ma takiego obowiązku, gdyż dysponuje w sumie 23 etatami. Stanowi tak [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=257066]ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92)[/link]. Do liczby pracowników nie wliczamy jednak, jeżeli nie są to osoby niepełnosprawne – zatrudnionych:

- na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,

- na urlopach wychowawczych,

- odbywających służbę wojskową, w tym zastępczą,

- będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy,

- pobierających świadczenie rehabilitacyjne,

- przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy.

W stanie zatrudnienia sumujemy zatem etaty zajmowane przez pracowników sprawnych i niepełnosprawnych.

[srodtytul]Załogę szacujemy na trzy sposoby[/srodtytul]

Aby ustalić stan zatrudnienia, korzystamy z jednej z trzech metod w zależności od tego, jak często dochodzi do rotacji pracowników. Oto one:

- najprostsza – stosowana w firmach o stabilnym zatrudnieniu; bierzemy stan zatrudnienia z pierwszego i ostatniego dnia miesiąca i dzielimy przez 2,

- średniej chronologicznej – dla przedsiębiorstw o niskiej rotacji personelu; polega na dodaniu połowy zatrudnienia z pierwszego i ostatniego dnia miesiąca oraz całego zatrudnienia z połowy miesiąca i podzieleniu wyniku przez 2,

- średniej arytmetycznej – dla pracodawców o wysokim wskaźniku rotacji kadr jest czasochłonna, ale daje najbardziej precyzyjne wyliczenia; sumujemy liczbę pracowników z każdego dnia, z sobotami, niedzielami i dniami wolnymi od pracy włącznie, następnie sumę dzielimy przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca (dla sobót, niedziel i dni wolnych przyjmujemy stan zatrudnienia z dnia poprzedniego, a jeśli miesiąc zaczyna się dniem wolnym, to z dnia następnego).

[srodtytul]Ustalamy wpłatę[/srodtytul]

Składka na PFRON stanowi iloczyn 40,65 proc. (0,4065) przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym 6-proc. wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych a rzeczywistym zatrudnieniem niepełnosprawnych. Innymi słowy iloczyn 0,4065 przeciętnego wynagrodzenia przez liczbę etatów brakujących do osiągnięcia wymaganego poziomu zatrudnienia niepełnosprawnych. Przeciętne wynagrodzenie za każdy kwartał danego roku ogłasza prezes GUS w komunikacie. Jeśli opisana firma ustaliła liczbę pracowników, może obliczyć wysokość wpłaty za październik. Skoro ma 34,5 pełnego etatu, powinna zatrudniać na 2,07 etatu (0,06 x 34,5) niepełnosprawnych, a zatrudnia tylko 0,5. Brakuje jej zatem do osiągnięcia 6-proc. wskaźnika 1,57 etatu. Ma zatem zapłacić za październik 1883,57 zł składki na PFRON (1,57 x 0,4065 x 2951,36 zł).

[srodtytul]Jaka procedura[/srodtytul]

Wpłat na PFRON zakład dokonuje do 20 następnego miesiąca po miesiącu, kiedy zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłat (osiągnięcie zatrudnienia co najmniej 25 osób na pełnych etatach). Oprócz tego musi składać deklaracje miesięczne DEK-I-0 i roczną DEK-R poprzez teletransmisje danych. Pracodawca sam ustala, czy jest obowiązany do uiszczania wpłat na PFRON. Jeśli bowiem PFRON stwierdzi, że mimo ciążącego na nim obowiązku nie zapłacił w całości lub w części należności, wydaje decyzję określającą wysokość zobowiązania. Wpłaty te nie stanowią dla pracodawcy kosztów uzyskania przychodów.

[ramka][b]Osiągnięcie wskaźnika chroni przed kosztami[/b]

- Mimo dysponowania 25 pełnymi etatami jesteśmy zwolnieni ze składek na PFRON po osiągnięciu 6-proc. wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych.

- Wskaźnik ten to przeciętny miesięczny udział procentowy osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu ogółem, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

- Skoro opisana firma zatrudnia w przeliczeniu na pełne etaty 34,5 osoby, w tym jedną niepełnosprawną, wskaźnik wynosi 3 proc. Trzeba zatem płacić składkę na PFRON.[/ramka]