[b]Tak.[/b] Za to, że pracownik nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania w niej nieobecności, szef może stosować karę upomnienia albo karę nagany. Zezwala na to art. 108 kodeksu pracy.
Za nieprzestrzeganie przez podwładnego przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do firmy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy pracodawca może też stosować karę pieniężną. Przypominamy jednak, że zarówno za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności nie może być ona wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie przewyższą dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego zatrudnionemu do wypłaty, po dokonaniu ewentualnych potrąceń.
Ponadto art. 80 k.p. stanowi, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas, kiedy podwładny nie wykonuje pracy, zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy tak stanowią przepisy prawa pracy. Przykładem przepisu nakazującego wypłatę pracownikowi wynagrodzenia, mimo że nie świadczył pracy, jest art. 81 § 1 k.p. Stanowi on, że za czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonywania, ale doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, będzie to 60 proc. wynagrodzenia.
Zatem pracownikowi, który z przyczyn przez siebie zawinionych i niezależnych od szefa nie wykonywał pracy, nie przysługuje za ten czas wynagrodzenie.
[i]Autor jest legislatorem w Biurze Legislacyjnym Senatu[/i]