O możliwości zwolnienia rodzinnej darowizny mówi art. 4a ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174085]ustawy o podatku od spadków i darowizn[/link]. Wynika z niego, że nieopodatkowane jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (czyli m.in. dzieci), wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą to właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie jednego miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Jeśli więc darowizna przedsiębiorstwa nastąpi w formie aktu notarialnego, to ani darczyńca, ani obdarowany nie musi jej zgłaszać w urzędzie skarbowym, zrobi to bowiem notariusz.
Umowy darowizny podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Podstawą opodatkowania jest wartość przejętych przez obdarowanego długów, ciężarów i zobowiązań darczyńcy.
Stawka podatku wynosi 1 proc. Do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku do urzędu skarbowego zobowiązany jest notariusz, przed którym dokonano darowizny w formie aktu notarialnego.
W celu uniknięcia konieczności zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych należy więc zadbać o to, aby przed darowizną rodzic uregulował wszelkie swoje długi, ciężary i zobowiązania związane z prowadzeniem zbywanego przedsiębiorstwa.
[i]Autorzy są doradcami podatkowymi, partnerami w Spółce Doradztwa Podatkowego „Krzysztof Modzelewski i Wspólnicy” sp. z o.o.[/i]