Głównym sposobem rozwiązania spółki z o.o. jest podjęcie przez zgromadzenie wspólników uchwały o jej likwidacji. Nie ma potrzeby angażowania likwidatora. Zgodnie z art. 276 kodeksu spółek handlowych likwidatorami są członkowie zarządu spółki, chyba że w uchwale wspólnicy postanowią inaczej albo co innego zostało zapisane w umowie spółki.
Do sądu rejestrowego trzeba zgłosić: otwarcie likwidacji, nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy (nazwiska i adresy członków zarządu, jeśli to oni są likwidatorami), sposób reprezentowania spółki przez likwidatorów i wszelkie zmiany w tym zakresie. Sposób reprezentacji spółki w likwidacji musi być podany w zgłoszeniu, także gdy nie nastąpiła zmiana w tym zakresie i nadal będzie ona reprezentowana tak samo (art. 277 k.s.h.). Likwidacja jest prowadzona pod dotychczasową firmą spółki z dopiskiem „w likwidacji”.
Sąd wydaje postanowienie o otwarciu likwidacji. Likwidatorzy mają obowiązek ogłoszenia rozwiązania spółki i otwarcia likwidacji, z wezwaniem wierzycieli do zgłoszenia ich należności wobec spółki w ciągu trzech miesięcy. Ogłoszenie musi być opublikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, ewentualnie również w inny sposób, jeśli tak przewiduje umowa spółki.
Trzeba również sporządzić bilans otwarcia likwidacji i przedstawić go zgromadzeniu wspólników do zatwierdzenia. Likwidatorzy powinni zakończyć bieżące interesy spółki, ściągnąć jej należności, spłacić długi i wypełnić inne zobowiązania oraz upłynnić jej majątek. Nowe interesy wolno im robić tylko wówczas, gdy jest to potrzebne do zakończenia spraw w toku. Nieruchomości należące do spółki sprzedaje się zasadniczo w drodze publicznej licytacji. Z wolnej ręki można je sprzedać na mocy uchwały wspólników za cenę nie niższą niż przez nich ustalona.
Podstawa prawna: art. 274 – 290 kodeksu spółek handlowych