Ostatnio musieliśmy skorygować trzy wnioski INF-D-P o dofinansowanie, bo inne są schorzenia szczególne w orzeczeniach pracowników. W wyniku tych korekt zmieniła się nie tylko wysokość dofinansowania, ale także kwoty do przekazania na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W pierwszym wypadku we wnioskach oryginalnych była wpłata na zfron, natomiast po korekcie już jej nie ma. W drugim wypadku w pierwotnym wniosku wpłaty na zfron nie było, natomiast po korekcie jest. W trzecim druku zmieniła się kwota wpłaty na zfron. Czy wpłatę na zfron wykazaną po korekcie możemy pomniejszyć o wcześniej dokonane wpłaty, których nie ma we wnioskach po korekcie?

Czy na zfron należy wpłacić całą kwotę wykazaną w INF-D-P, czy tylko różnicę między tą kwotą a skorygowaną?Tam, gdzie we wnioskach oryginalnych była wpłata na zfron, a po korekcie już jej nie ma, po otrzymaniu nowego SPD (saldo przysługującego dofinansowania) z PFRON i nowego dofinansowania, gdzie dla tego pracownika nie będzie już wykazanej wpłaty na zfron, należy przelać tę kwotę z konta zfron na konto bieżące lub dopiero wtedy, gdy PFRON zatwierdzi tę korektę.

W drugim wypadku po otrzymaniu nowego SPD i pieniędzy z PFRON, gdzie teraz dla tego pracownika jest kwota na zfron, należy przelać ją w ciągu siedmiu dni od wpłaty nowo ustalonego dofinansowania na IPR (indywidualna pomoc rehabilitacyjna). Można też przelać ją po zrobieniu korekty i uzyskaniu informacji z PFRON, że ją zatwierdził.Tam z kolei, gdzie zmieniła się kwota wpłaty na zfron, jeżeli jest ona mniejsza, trzeba tę różnicę przelać na konto bieżące.

A gdyby kwota była większa, to po otrzymaniu nowego SPD przelewa się niedopłatę z konta bieżącego na zfron.

Oczywiście czytelnik może te trzy druki INF-D-P potraktować łącznie i wpłatę na zfron wykazaną po korekcie wniosku Wn-D za okres sprawozdawczy pomniejszyć o wcześniej dokonane wpłaty, jeżeli się zmniejszyła. Tę różnicę zwraca na konto bieżące. Odwrotnie będzie, gdy kwota na zfron zwiększyła się z trzech formularzy INF-D-P. Wtedy tę różnicę przelewa się w ciągu siedmiu dni od wpłaty nowego dofinansowania na konto lub po zrobieniu korekty druków INF-D-P oraz wniosku Wn-D.

Inaczej będzie, gdy każdy wniosek Wn-D byłby za inny okres sprawozdawczy. Wówczas każdą wpłatę na zfron trzeba potraktować oddzielnie, bo daty wysłania każdego wniosku były różne i dotyczą innych okresów sprawozdawczych.

Należy jednak pamiętać, że korekty dotyczyły poszczególnych pracowników i kwoty na zfron odnoszą się do każdego z nich z osobna. Jest to ważne przy rozliczeniu rocznym. Dlatego prawidłowa ewidencja środków zfron i wpływu dofinansowań oraz refundacji z PFRON są w firmie niezbędne.

Jeżeli we wniosku Wn-D po korekcie jest wpłata do PFRON, a fundusz jest też coś dłużny pracodawcy, to nie da rady zastosować kompensaty. Pracodawca reguluje swoje zadłużenie, a z kolei PFRON wypłaca taką kwotę, jaka firmie się należała.

Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych