- Pracownicy skończyła się 1 lipca 2008 r. ważność decyzji o stopniu niepełnosprawności. W marcu złożyła wniosek o jej przedłużenie, ale przed komisją lekarską staje dopiero pod koniec lipca. Czy od 1 lipca muszę zdjąć tę osobę ze wskaźnika, aż do czasu, gdy uzyska przedłużenie decyzji?

Tak, trzeba ją usunąć z obliczenia tego wskaźnika. Od 1 lipca br. pracownica – według ustawy o rehabilitacji – jest osobą pełnosprawną. Nie zmienia tego stanu to, że wystąpiła o przedłużenie tej decyzji już w marcu. Dlatego do uzyskania kolejnego orzeczenia będzie pełnosprawna. Jeżeli w kolejnym orzeczeniu, które dostarczy pracodawcy np. 28 lipca, komisja zapisze, że jej niepełnosprawność datuje się od 2000 r., szef będzie mógł zrobić korekty i za cały lipiec wystąpić o dofinansowanie i refundację dla tej osoby. Będzie też miał prawo wliczyć ją do wskaźnika osób niepełnosprawnych, ale z orzeczenia musi wynikać ciągłość.

- Czy do wskaźnika niepełnosprawnych w zakładzie pracy chronionej mogę ująć osobę, która ma III grupę renty inwalidzkiej z ZUS, a nie ma orzeczenia z powiatowego zespołu ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności? Jeżeli tak, to czy mogę starać się o dofinansowanie i refundacje składek z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla takiej osoby?

Zgodnie z art. 62 ustawy o rehabilitacji osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów, są niepełnosprawnymi w rozumieniu tych przepisów, jeżeli przed tą datą orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów nie utraciło mocy. Jeżeli więc orzeczenie zostało wydane przed 1 stycznia 1998 r. i nie utraciło ważności przed wejściem w życie ustawy, to III grupę renty inwalidzkiej ZUS należy traktować na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Jeżeli orzeczenie będzie ważne, szef może ująć tego pracownika do wskaźnika osób niepełnosprawnych, uzyskiwać na niego dofinansowanie oraz refundację składek z PFRON. Oczywiście przy dofinansowaniu należy sprawdzić, czy ten pracownik nie nabył prawa do emerytury.

- Pracownik niepełnosprawny otrzymał decyzję ZUS wydaną 13 maja 2008 r. o nabyciu prawa do wcześniejszej emerytury od 15 kwietnia 2008 r., czyli od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego. Z jaką datą nie należy nam się już dofinansowanie wynagrodzenia tego pracownika?

Zgodnie z nowelizacją art. 26a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92) od 1 stycznia 2008 r. pracodawcy ze środków PFRON przysługuje miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, który nie ma ustalonego prawa do emerytury. W interpretacji MPiPS (BON), którą przyjął też PFRON, ustalone prawo do emerytury oznacza, że pracownik ma decyzję o ustaleniu prawa do świadczenia wydaną przez organ ubezpieczeniowy.

Zmiana warunków uzyskiwania dofinansowania od 1 stycznia 2008 r. polega na tym, że jeżeli pracownik osiągnie wiek emerytalny (przesłanka ważna do końca 2007 r.), ale ZUS nie potwierdzi jego prawa do emerytury, to pracodawca od stycznia 2008 r. może nadal korzystać z dofinansowania wynagrodzeń tego pracownika. Nie liczy się już osiągnięcie wieku emerytalnego, ale to, czy ma on decyzję z datą, z upływem której ZUS potwierdza ustalenie prawa do świadczenia.

U czytelnika ten pracownik – zdaniem ZUS – nabył prawo do emerytury 15 kwietnia 2008 r., czyli od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego, i od tego dnia mógł na nią przejść. Dlatego od 15 kwietnia szef nie może już uzyskiwać na niego dofinansowania, a jedynie refundację składek. Ma też prawo wliczać go w dalszym ciągu do wskaźnika osób niepełnosprawnych.

- Pracownik emeryt nie ma dofinansowania wynagrodzeń. Czy w poz. 46 INF-U-P (najniższy pułap intensywności pomocy) wpisuję kwotę równą: ryczałt + składki refundowane narastająco czy same składki podlegające refundacji narastająco?

W poz. 46 druku INF-U-P należy porównać ze sobą narastająco dwa pułapy: koszty płacy i kwotę podwyższonych kosztów (jeżeli wybraliśmy metodę ryczałtową), czyli ryczałt + składki ZUS podlegające refundacji. Dlatego nie ma tu znaczenia, czy pracownik nabył prawo do emerytury, bo i tak należy narastająco porównać i wyliczać te dwa pułapy intensywności pomocy. Ten, który wyjdzie narastająco mniejszy w danym miesiącu, wpisuje się w poz. 46 INF-U-P. W poz. 46 wylicza się dla pracownika, który nabył prawo do emerytury, tak jak za wszystkich pracowników niepełnosprawnych, również kwotę ryczałtu ze składkami, które podlegają refundacji.

Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych