Dziś weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy zmieniająca procedurę administracyjnego rozszerzania ponadzakładowych układów zbiorowych pracy (DzU nr 93, poz. 586).

Zgodnie z nowymi przepisami na wspólny wniosek organizacji pracodawców i ponadzakładowych organizacji związkowych, które zawarły taki układ, minister właściwy do spraw pracy może – gdy wymaga tego ważny interes społeczny – rozszerzyć, w drodze rozporządzenia, stosowanie tego układu w całości lub w części na zatrudnionych u pracodawcy nieobjętego żadnym układem ponadzakładowym.

Będzie to dopuszczalne, pod warunkiem że pracodawca ten prowadzi działalność gospodarczą taką samą lub zbliżoną do działalności pracodawców objętych układem. Potrzebna też będzie opinia jego lub wskazanej organizacji pracodawców oraz zakładowej organizacji związkowej, jeżeli taka działa w firmie.

W poprzednim stanie prawnym w rozszerzaniu układu brała udział także Komisja do spraw Układów Zbiorowych Pracy.

Było do ciało opiniodawczo-doradcze złożone z przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych, konfederacji pracodawców, strony rządowej i głównego inspektora pracy.

Od 1995 r. komisja odbyła jednak tylko 14 posiedzeń plenarnych. Koncentrowała się na ułatwianiu rokowań w sprawie zawarcia ponadzakładowych układów zbiorowych pracy. Od 2001 r. przyznano jej prawo wyrażania opinii w sprawach rozszerzania układów ponadzakładowych.

Od marca 2002 r. w ramach Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych działa jednak zespół problemowy ds. prawa pracy i układów zbiorowych. Wypracowuje wspólne stanowisko, m.in. w sprawach dotyczących układów zbiorowych pracy, co dotychczas było przedmiotem prac komisji. Od powstania zespołu jej aktywność została znacznie ograniczona i to zdecydowało o jej likwidacji.