Tak wynika z ogłoszonego w zeszłym tygodniu harmonogramu naboru wniosków. Na przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej (wniosek plus wymagane załączniki) firmy będą miały ponad dwa miesiące. Nabór zostanie zakończony 8 września.
W tym konkursie na dofinansowanie projektów urząd marszałkowski przeznaczył ponad 86 mln euro. Jednak w pierwszej turze do działania 1.5 (rozwój przedsiębiorczości) będą przyjmowane jedynie wnioski dla takich projektów, których wartość przekracza 40 tys. zł. Natomiast dla mniejszych podobny konkurs ruszy 8 października.
O wsparcie mogą się ubiegać wszystkie firmy z sektora MSP (łącznie z mikro). Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw nowo powstałych, jak i funkcjonujących już na rynku, w tym przedsiębiorstw zarówno z branż tradycyjnych, jak i innowacyjnych. Zgodnie z tzw. uszczegółowieniem programu regionalnego i zasadami udzielania pomocy publicznej projekty muszą opierać się na nowej inwestycji. Możliwe jest zatem dofinansowanie rozbudowy przedsiębiorstwa, wprowadzanie nowych produktów lub usług, dywersyfikacji działalności, a nawet utworzenie zupełnie nowej firmy. W ramach tego działania nie będą natomiast uwzględniane projekty, które pozwolą jedynie na zwiększenie produkcji lub wymianę starego sprzętu na nowszy, bez wprowadzenia nowych produktów/usług.
Zgodnie z tzw. mapą pomocy regionalnej maksymalne wsparcie na Mazowszu wynosi 40 proc. wydatków kwalifikowanych. Jednak dla mikro- i małych przedsiębiorstw może być ono zwiększone o 20 proc. Natomiast dla średnich o 10 proc. Należy jednak mieć na uwadze, że podany poziom wsparcia nie dotyczy Warszawy, gdzie poziom ten wynosi maksymalnie 30 proc. Analogicznie może on zostać zwiększony dla mikro- i małych firm o 20 proc. i o 10 proc. dla firm średniej wielkości.
Szczegółowych informacji dotyczących naboru wniosków udziela Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (ul. Jagiellońska 74, Warszawa, tel. 022 295 20 00). Informacje o regionalnym programie operacyjnym województwa mazowieckiego można również uzyskać na stronie: www.mazowia.eu.
Wnioski składane przez przedsiębiorców będą poddawane ocenie. Pierwsza i niezwykle istotna jest ocena formalna. Dokonają jej pracownicy Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Ocena formalna jest tzw. oceną „0/1”, co oznacza, że niespełnienie któregokolwiek z kryteriów określonych w regulaminie konkursu wyklucza projekt z dalszej oceny. Następnym etapem jest ocena merytoryczna. Jest ona przeprowadzana pod kątem następujących kryteriów:
- kryteria strategiczne (np. zgodność z kierunkami rozwoju województwa),
- kryteria merytoryczne horyzontalne,
- kryteria szczegółowe (specyficzne dla każdego działania, w tym określone dla 1.5),
- kryteria wykonalności (mają potwierdzić, że projekty są wykonalne pod względem technologicznym, ekonomicznym i finansowym),
- kryterium bieżących potrzeb (punkty może przyznać zarząd województwa).
Oczywiście kryteria te są upublicznione przed konkursem. Zatem jeszcze przed przystąpieniem do sporządzania wniosku należy się z nimi zapoznać. Odpowiednio modyfikując projekt, możemy zwiększyć szansę na unijne wsparcie.