– Europejski Urząd Patentowy już prowadzi rozmowy na ten temat z przedstawicielami firmy Google INC. Jeszcze bardziej ułatwi to dostęp do informacji patentowej dla zainteresowanych – mówił Curt Edfjäll, wiceprezes Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), podczas Międzynarodowej Konferencji PATLIB 2008, która wczoraj rozpoczęła się w Warszawie.

PATLIB (PATent LIBrary) to sieć, którą tworzą: EPO, krajowe urzędy patentowe oraz regionalne ośrodki informacji patentowej w państwach członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej. Ośrodki te wspierają innowacje w regionach, służą radą w zakresie ochrony własności przemysłowej. Przydatne są szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, jednostek naukowo-badawczych oraz uczelni. Posiadają biblioteczne bazy informacji o patentach (specjalistyczne informacje przekazuje tam też polski Urząd Patentowy).

To już 20. edycja konferencji PATLIB, w Polsce odbywa się po raz pierwszy. Jej celem jest wymiana doświadczeń na forum międzynarodowym, jak jeszcze bardziej ułatwić dostęp do informacji o patentach, jak usunąć bariery w wymianie takich informacji. Główny problem to bariera językowa. EPO zapowiada komputerowe tłumaczenie dokumentacji patentowej na więcej języków (oficjalne w EPO są tylko trzy: angielski, francuski i niemiecki).

– Znajomość tego, co zostało opatentowane, czyli obecnego stanu techniki, pozwala skutecznie zgłosić nowe patenty, które stymulują rozwój gospodarczy, nie naruszają cudzych praw. Dlatego tak ważny jest łatwy dostęp do informacji patentowej

– podkreśliła Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP.

Obecnie w Europie działa ok. 400 ośrodków sieci PATLIB. Nasz UP współpracuje z 27 polskimi ośrodkami informacji patentowej, działają m.in. przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Głównym Instytucie Górnictwa, politechnikach Gdańskiej Lubelskiej, Szczecińskiej, Wrocławskiej, Świętokrzyskiej. Konferencja PATLIB 2008 zbiegła się z tegorocznymi obchodami 90. rocznicy ustanowienia ochrony własności przemysłowej w naszym kraju oraz powstania polskiego Urzędu Patentowego.