Usuwanie i utylizacja azbestu jest i kłopotliwe, i kosztowne. Wiele firm, na których terenie występuje ten materiał, chciałoby uzyskać wsparcie finansowe na jego pozbycie się. Aby ocenić szanse, należy rozróżnić dwie sytuacje. Jedna będzie dotyczyć firm, które po prostu mają problem z azbestem i chcą się go pozbyć. Druga zaś przedsiębiorstw, które same profesjonalnie zajmują się zbieraniem i utylizacją odpadów.
W programach regionalnych nie ma działań, które pozwalałyby bezpośrednio na usunięcie azbestu, jako głównego celu projektu. W niektórych województwach w ogóle koszty poniesione na takie projekty nie będą kwalifikowane (nie będą podlegały refundacji). W innych taka szansa może się pojawić. Jednak w takim przypadku trzeba przygotować znacznie większy projekt inwestycyjny, związany z rozbudową przedsiębiorstwa i/lub dostosowaniem go do wymagań ochrony środowiska. Wtedy w ramach takiego większego projektu w budżecie możemy spróbować umieścić koszty związane z usunięciem azbestu. Trzeba będzie uzasadnić, że realizacja takiego działania jest niezbędna do osiągnięcia głównego celu projektu.
Przykładowo w działaniach RPO województwa śląskiego (np. 1.2, 3.1, 3.2) przeznaczonych dla przedsiębiorców sektora małych i średnich przedsiębiorstw nie ma przewidzianych rodzajów działań nakierowanych na usuwanie i utylizację azbestu. Jednak jednym z kosztów, jakie przedsiębiorcy mogą zaliczyć w poczet kosztów kwalifikowanych, są koszty robót i materiałów budowlanych związanych z budową, rozbudową lub remontem obiektów budowlanych, budowli i lokali, pod warunkiem że są niezbędne do prawidłowej realizacji i osiągnięcia celów projektu. Koszt ten musi się wiązać z realizacją możliwych do dofinansowania rodzajów projektów.
W programie województwa wielkopolskiego natomiast – w działaniu 3.2 („Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku”) – przedsiębiorca może złożyć wniosek z zakresu termomodernizacji. Jeżeli w celu wykonania ocieplenia konieczna jest rozbiórka poszycia pełnej przegrody pokrytej od zewnątrz płytami azbestowo-cementowymi, wówczas koszt rozbiórki i utylizacji tych płyt może być kosztem kwalifikowanym. Jednak również w tym przypadku rozbiórka i utylizacja azbestu musi stanowić jedynie element prac niezbędnych do realizacji większego projektu. Nie jest natomiast możliwe ubieganie się o środki na rozbiórkę i utylizację azbestu jako zasadniczego typu (celu) projektu.
Na podobnych zasadach można wskazać dostępne dla przedsiębiorców działania 5.2 („Wsparcie inwestycji przedsiębiorstw”) i 5.3 („Wspieranie przedsiębiorstw w zakresie dostosowania do wymogów ochrony środowiska”) programu województwa wielkopolskiego. W obu przypadkach koszty związane z usuwaniem azbestu mogłyby zostać zrefundowane, ale tylko w przypadku, gdy będą częścią większego projektu, w szczególności prowadzącego do unowocześnienia i zwiększenia efektywności działania przedsiębiorcy, zwiększenia zdolności produkcyjnych, wytwórczych lub usługowych. Trzeba udowodnić, że działania takie są nierozerwalnie związane z projektem inwestycyjnym.
Większe szanse uzyskania dofinansowania mają natomiast te firmy, których przedmiotem działalności jest zbieranie, przetwarzanie, odzyskiwanie i utylizacja odpadów. Takiego wsparcia można poszukiwać zarówno w tzw. programach regionalnych, jak i w programie krajowym „Infrastruktura i środowisko”.
W szczególności w przypadku tego ostatniego warto zwrócić uwagę na działanie o numerze 4.6 („Wsparcie dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów innych niż komunalne”). Jednym z przykładowych rodzajów projektów jest budowa, rozbudowa lub modernizacja instalacji do zbierania lub magazynowania odpadów, w szczególności odpadów niebezpiecznych. Warto zaznaczyć, że minimalna wartość takiego projektu musi przekraczać 8 mln zł. Wartość refundacji zależy natomiast od wielkości przedsiębiorstwa i miejsca realizacji inwestycji. Może wynieść od 30 do 70 proc. poniesionych wydatków.