Regionalny program operacyjny przygotowany przez władze województwa warmińsko-mazurskiego składa się z ośmiu priorytetów. Pomiędzy nie rozdzielono ponad 1 mld euro. Z tego ok. 20 proc. przeznaczono na wsparcie firm. Mogą one zawalczyć o te środki już od 12 maja, bo wtedy planowane jest uruchomienie procedury naboru wniosków. Złożenie wniosku jest koniecznym warunkiem, aby firma planująca inwestycję miała szanse otrzymać unijne dofinansowanie.
W podanym terminie planowane jest rozpoczęcie naboru wniosków m.in. do trzech działań: 1.1.5 „Wsparcie MSP – promocja produktów i procesów przyjaznych dla środowiska”, 1.1.7 „Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw i sektora MSP w zakresie innowacji i nowych technologii” oraz 1.1.9 „Inne inwestycje w przedsiębiorstwa”. Ponieważ firmy mogą składać wnioski w trzech różnych konkursach, jest duża szansa na to, że każda z nich znajdzie możliwość sfinansowania planowanej inwestycji.
Jest możliwość dotowania różnorodnych projektów. Od rozbudowy przedsiębiorstwa i zwiększenia jego mocy produkcyjnych (np. budowa nowych hal produkcyjnych) przez wprowadzenie nowych usług (zakup nowej linii produkcyjnej) oraz zakup i wdrażanie nowych technologii i innowacji, prowadzenie prac badawczych i rozwojowych po inwestycje związane z ochroną środowiska (np. służące oszczędności wody, surowców i materiałów).
W każdym przypadku maksymalny poziom dofinansowania tzw. wydatków kwalifikowanych wynosi 50 proc. Oznacza to, że władze wojewódzkie zrezygnowały z wyższego dopuszczalnego pułapu (który zgodnie z tzw. mapą pomocy regionalnej mógłby wynieść nawet 70 proc. w przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw) na rzecz zwiększenia liczby dofinansowywanych projektów.
Władze regionalne przekazały zadania związane z realizacją wsparcia dla przedsiębiorczości Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Właśnie tam trzeba się udać z wnioskiem oraz wymaganymi załącznikami. Będą one przyjmowane w sekretariacie agencji w Olsztynie (pl. Generała Józefa Bema 3), można je również przesłać za pośrednictwem kuriera lub poczty.
Konkursy mają charakter otwarty. Taki tryb oznacza, że wnioski będą przyjmowane do czasu wyczerpania środków (tzw. alokacji). Natomiast ostateczny termin upłynie 30 grudnia 2008 r. Jednak jest mało prawdopodobne, żeby konkurs nie został wcześniej zamknięty z powodu wyczerpania pieniędzy. Dlatego warto złożyć wniosek wkrótce po ogłoszeniu naboru. Należy również uwzględnić, że oprócz wersji papierowej musi on zostać przygotowany w wersji elektronicznej (tzw. generator wniosków jest dostępny na stronie www.rpo.warmia.mazury.pl). Ponadto im wcześniej firma złoży wniosek, tym szybciej będzie mogła rozpocząć realizację inwestycji. Należy pamiętać, że można ją rozpocząć dopiero po złożeniu wniosku i otrzymaniu informacji, że wniosek kwalifikuje się do wsparcia. Rozpoczęcie jakichkolwiek prac przed tym terminem (np. pierwszy wpis do dziennika budowy, złożenie zamówienia na urządzenia, maszyny) spowoduje, że stracimy szansę na uzyskanie dofinansowania.
Każdy wniosek będzie podlegał ocenie. W pierwszej kolejności jest to ocena formalna, która decyduje, czy wniosek w ogóle będzie dalej sprawdzany. Sprawdzane będzie m.in. to, czy wniosek został złożony w terminie, na właściwym formularzu, czy wypełnione są wszystkie wymagane pola itp.
W dalszej kolejności wnioski będą podlegały ocenie merytorycznej. Za spełnienie określonych kryteriów można otrzymać punkty. Im więcej wniosek ich zbierze, tym większa szansa na uzyskanie dofinansowania.
Dlatego już na etapie przygotowywania projektu i wniosku trzeba mieć przed oczami tzw. karty oceny (do pobrania z wyżej wskazanej strony internetowej). Dostosowując wniosek do kryteriów, zwiększamy szansę na uzyskanie unijnego wsparcia.
Na przykład dla działania 1.1.9 jednym z takich kryteriów jest zakładany wzrost zatrudnienia w wyniku realizacji inwestycji. Jeżeli wzrost zatrudnienia wyniesie 5 – 10 proc., wniosek otrzyma 4 pkt. Jeżeli jednak założymy wzrost zatrudnia powyżej 25 proc., możemy liczyć już na 12 pkt. Trzeba jednak oczywiście pamiętać, że z założonych wskaźników firma będzie musiała się rozliczyć i utrzymać je przez co najmniej trzy lata.
Ponadto całkowita wartość projektu nie może przekroczyć pewnych ustalonych limitów. Również wartość dotacji, o jaką przedsiębiorca będzie się ubiegał, musi się mieścić w określonych wielkościach (patrz ramka obok). To także podlega ocenie. Przedsiębiorcy muszą też uwzględnić, że w razie współfinansowania projektu kredytem lub leasingiem konieczne będzie przedstawienie na etapie składania wniosku promesy kredytowej/leasingowej lub stosownej umowy.
Samorząd województwa stał się dużym partnerem dla firm. Przedsiębiorczość to jedna z najważniejszych osi w Regionalnym Programie Warmia Mazury 2007 – 2013. Mamy zapewnione środki na inwestycje w przedsiębiorstwach, co spowoduje powstanie nowych miejsc pracy albo utrzymanie zatrudnienia na dotychczasowym poziomie. Chodzi także o inwestycje wnoszące wartość dodaną, wspierające rozwój firm. Dysponujemy środkami na obsługę instytucji otoczenia biznesu, na pożyczki i poręczenia dla przedsiębiorców. Będą pieniądze na promocję gospodarczą, na przykład na promocję produktów regionalnych. W osi „Przedsiębiorczość” zapisaliśmy 207 mln euro, czyli 20 proc. środków całego regionalnego programu operacyjnego.