Na pierwszy z nich GUS czeka do 8 kwietnia, na drugi do 11 kwietnia. Sprawozdanie Z-05 sprawdza popyt na pracę, a zwłaszcza zmiany w liczbie pracujących osób, wolne i nowo utworzone miejsca pracy. Składają go podmioty gospodarki narodowej (przedsiębiorcy i budżetówka) wylosowane przez Główny Urząd Statystyczny i zatrudniające więcej niż jedną osobę. To sprawozdanie GUS wysyłał przedsiębiorcom na początku pierwszego kwartału. Jeśli chodzi natomiast o formularz Z-03, to bada on przeciętne zatrudnienie oraz wysokość wynagrodzeń. Składają go zatrudniający powyżej dziewięciu osób i cała budżetówka. GUS wysyłał przedsiębiorcom to sprawozdanie pocztą między 14 a 21 marca.
Obydwa formularze (Z-03 i Z-05) można wysłać w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu sprawozdawczego GUS https://raport.stat.gov.pl. Wcześniej jednak warto zajrzeć na stronę http://form.stat.gov.pl/formularze/przewodnik/psinfo.htm. Podmioty sprawozdawcze znajdą na niej listę kontaktową z numerami telefonów do urzędników, którzy pomogą w rozwiązaniu problemów ze sprawozdawczością elektroniczną. To nie wszystko. Są tam też podstawowe informacje o sprawozdawczości elektronicznej, potrzebne druki oraz specjalny druk pozwalający na korzystanie z internetowych udogodnień GUS.
Wysyłając formularz elektronicznie, trzeba mieć indywidualny login i hasło. Przypominamy, że naruszenie obowiązków statystycznych to wykroczenie zagrożone sankcją nawet do 5 tys. zł; podmiotom, które w formularzach GUS przekazują nieprawdziwe informacje, grożą nawet dwa lata więzienia.