Czy pracownik poddawany mobbingowi może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Czy aby domagać się odszkodowania z tego powodu, zatrudniony musi doznać uszczerbku na zdrowiu?

- pyta czytelnik.

Pracownik poddany mobbingowi może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia albo z zachowaniem tego okresu – według własnego wyboru. W myśl z art. 94

3

k.p. mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Poddany mobbingowi może się ponadto domagać od pracodawcy zadośćuczynienia i odszkodowania. Zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wolno żądać pracownikowi, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia. Rozstrój zdrowia to kategoria medyczna i zgodnie z orzecznictwem sądowym nie wystarczą tu negatywne konsekwencje mobbingu jedynie w sferze psychiki pracownika.

Odszkodowania natomiast ma prawo dochodzić ten, kto wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę. Jego wysokość określa sam pracownik, ale nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W tym roku jest to 1126 zł. Spór co do wysokości odszkodowania rozstrzyga sąd pracy. Aby jednak powstało roszczenie o odszkodowanie, pracownik musi rozwiązać stosunek pracy z powodu mobbingu, przy czym umowę o pracę wolno mu rozwiązać w dowolny sposób – z zachowaniem okresu wypowiedzenia, bez wypowiedzenia, a nawet za porozumieniem stron. Ponadto poddany mobbingowi i rozwiązujący z tego powodu stosunek pracy musi pracodawcy pisemne oświadczyć o rozwiązaniu umowy, podając przyczynę uzasadniającą jej rozwiązanie.