Co zrobić z wynagrodzeniem należnym za grudzień 2007 r., a wypłaconym w styczniu 2008 r.?
Całość otrzymanych za 2007 r. dofinansowań wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacji składek od tych wynagrodzeń rozliczamy na drukach Inf-D-Kz i Inf-D-R po staremu. Stosujemy więc metodę memoriałową w odniesieniu do wynagrodzeń należnych za okresy od stycznia do grudnia włącznie. Otrzymaną pomoc rozliczamy metodą rzeczywistych (poniesionych) dodatkowych kosztów albo ryczałtową.
Jestem księgową w zakładzie pracy chronionej, który dostaje dofinansowania wynagrodzeń z SOD. Czy mam ująć w dokumentach INF-D-P składanych za grudzień 2007 r. refundację składki ZUS od wynagrodzenia należnego za ten miesiąc, a wypłaconego w styczniu 2008 r.? Sama składka zostanie rozliczona w deklaracji ubezpieczeniowej za styczeń na zasadach ogólnych, bez refundacji. Jaką wartość należnego dofinansowania z SOD wykazać, skoro finansowanie składki będzie przesunięte w czasie?
Wynagrodzenie i składki należy wykazać w sprawozdaniu INF-D-P za grudzień ubiegłego roku. Składki stanowią część wynagrodzenia pracownika, która podlega finansowaniu ze środków publicznych. Miesięczne dofinansowanie nie przysługuje do części wynagrodzenia pokrytej ze środków publicznych. Wynika tak z art. 26b ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.; dalej ustawa). Przepis ten nie przesądza jednak, czy składki od pracownika muszą już zostać sfinansowane w chwili składania wniosku INF-D-P, czy mogą być później. Wypłacając w styczniu wynagrodzenie należne za grudzień 2007 r., pracodawca nie traci prawa do refundacji składek. Jednak norma przejściowa z art. 11 ust. 1 noweli do ustawy z 15 czerwca 2007 r. wyklucza refundację tych składek na starych zasadach. Dlatego opisany zakład musi zapłacić całość tych składek na czas, a następnie wystąpić o ich refundację do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tak zrefundowane składki trzeba rozliczyć na formularzu INF-D-R za 2007 r. Nie podlegają wszystkim regułom obowiązującym przy sporządzaniu druku INF-U-P. Wydaje się, że PFRON powinien określić niezbędny zakres wypełnienia INF-U-P (moim zdaniem należy wykluczyć z niego rubryki dotyczące obliczeń w układzie narastającym), czyli tzw. przejściówkę, i na podstawie tego dokumentu pracodawcy mogliby otrzymać refundacje.
Pracownik z trzecią grupą niepełnosprawności ma od 1 stycznia br. ustalone prawo do emerytury. Od tego też dnia pobiera świadczenie. Czy przysługuje na niego dofinansowanie SOD? Czy muszę za niego płacić wszystkie składki?
Od 1 stycznia 2008 r. dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnego nie przysługuje na osoby z ustalonym prawem do emerytury. Stanowi tak art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy. Dotychczas tracił je dopiero zatrudniony, który uzyskał wiek emerytalny. Refundacje składek należą się natomiast na wszystkich pracowników bez względu na ich wiek.
Firma otrzymała od starostwa dofinansowanie wynagrodzeń pracowników pomagających niepełnosprawnym w pracy. Czy otrzymaną kwotę musimy odjąć od dofinansowania SOD przeznaczonego dla konkretnej osoby niepełnosprawnej? Jeżeli tak, to jak to obliczyć? Czy informować o tym PFRON? Dodam, że zakład rozlicza się ryczałtem.
Kwestia jest problematyczna. Skoro pracodawca rozlicza refundację podwyższonych kosztów związanych z niepełnosprawnością ryczałtem, to zgodził się na to, że koszty te wynoszą tyle samo co uzyskany ryczałt. Nie powinien zatem otrzymywać pomocy na ten sam cel z innych źródeł. Jeśli natomiast uważa, że wartość ryczałtu nie pokrywa wszystkich podwyższonych kosztów, powinien je rozliczać metodą precyzyjną, wykazując, jakie kwoty i z jakich źródeł przeznaczył na pokrycie ponoszonych kosztów.
Zatrudniony na pełnym etacie przebywał na zasiłku chorobowym płatnym przez ZUS od 1 do 26 października 2007 r. Co podać w poz. C dokumentu INF-D-P dotyczącego wymiaru przepracowanego czasu pracy? Czy pełny etat?
Mimo że pracownik przebywał na zwolnieniu chorobowym, cały czas pozostawał w zatrudnieniu i cały czas był osobą niepełnosprawną. Należy więc wykazać pełny etat.