Sprawozdania do GUS składamy, wypełniając formularze: Z-03, Z-05, Z-06 oraz Z-10. Dziś opisujemy, w jakim celu to robimy oraz jak i kiedy przekazujemy.
Ten formularz to kontynuacja sprawozdania Z-03 (opisany dalej). Na podstawie zawartych w nim danych GUS też bada przeciętne wynagrodzenie i płace. Różnica polega na tym, że w sprawozdaniu Z-06 wymienione dane obejmują okres całego roku, a nie kwartału. A kto składa Z-06? – pytają przedsiębiorcy. Zasadniczo te same podmioty co Z-03 (przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 9 osób i cała budżetówka) oraz podmioty zaliczone do tzw. sektora przedsiębiorstw (te jednostki składają ponadto miesięczne sprawozdania na formularzu DG-1.
Uwaga! Formularz Z-06 składa się raz w roku, a najbliższy termin to 18 stycznia. GUS przesyła go przedsiębiorcy pocztą między 12 a 20 grudnia.
Informacje zawarte w tym formularzu pozwalają sprawdzić warunki pracy w firmach. Składają go wszystkie podmioty gospodarki narodowej, w których stan zatrudnienia wynosi 10 i więcej pracowników. W szczególności firmy, gdzie występuje największe zagrożenie życia i zdrowia, np. z branży górniczej, handlowej, przemysłowej, budownictwa czy hotelarstwa. Druk Z-10 składa się raz w roku do 16 lutego w siedzibie GUS właściwej dla siedziby podmiotu. GUS też rozsyła ten dokument do firm. Podmioty sprawozdawcze mogą się spodziewać takiej przesyłki już na początku stycznia przyszłego roku. W praktyce formularz ten wypełniają inspektorzy bhp.
Informacje zawarte w tym formularzu pozwalają sprawdzić popyt na pracę, a zwłaszcza:
– zmiany w liczbie pracujących osób,
– wolne miejsca pracy,
– nowo utworzone miejsca pracy.
Formularz ten składają podmioty gospodarki narodowej (przedsiębiorcy i budżetówka) wylosowane przez Główny Urząd Statystyczny, które zatrudniają więcej niż jedną osobę. To sprawozdanie kwartalne, które sporządza się do ósmego dnia kalendarzowego po kwartale sprawozdawczym, czyli w 2008 r. do 8 kwietnia. W praktyce ten dokument wypełniają działy kadr.
A gdzie zdobyć ten formularz? – pytają przedsiębiorcy. GUS przyśle go już na początku roku w czterech egzemplarzach. Teraz podmioty sprawozdawcze dostaną te dokumenty na początku pierwszego kwartału.
Ten formularz bada przeciętne zatrudnienie oraz wysokość wynagrodzeń. Składają go przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 9 osób i cała budżetówka. Jest to sprawozdanie kwartalne składane do 11 dnia kalendarzowego następnego miesiąca po pierwszym, drugim albo trzecim kwartale obejmującym dane od początku roku. Najbliższy termin na złożenie tego dokumentu to 11 kwietnia 2008 r. Przedsiębiorcy nie muszą szukać tego formularza samodzielnie, bo GUS wyśle go im pocztą między 14 a 21 marca.
Formularze Z-03, -05, -06 możemy złożyć w formie elektronicznej. Nie wysyłamy ich jednak e-mailem, ale za pośrednictwem portalu sprawozdawczego GUS https://raport.stat.gov.pl.
Wcześniej jednak warto zajrzeć na stronę http://form.stat.gov.pl/formularze/przewodnik/psinfo.htm. Podmioty sprawozdawcze znajdą na niej listę kontaktową z numerami telefonów do urzędników, którzy pomogą w rozwiązaniu problemów ze sprawozdawczością elektroniczną. To nie wszystko. Są tam też podstawowe informacje o sprawozdawczości elektronicznej, potrzebne druki oraz specjalny druk pozwalający na korzystanie z internetowych udogodnień GUS.
Wysyłając formularz elektronicznie, trzeba mieć indywidualny login i hasło.
Uwaga!
Za pośrednictwem poczty składamy formularz Z-10 na adres jednostek terenowych GUS, właściwych dla siedziby firmy bądź jednostki budżetowej.
Informacje przekazywane do GUS są objęte tzw. tajemnicą statystyczną. Wolno je wykorzystywać wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia przez służby statystyki publicznej operatu do badań statystycznych prowadzonych przez te służby. Ten kto narusza tajemnicę statystyczną podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat, a osobie, która próbuje czerpać korzyści z wykorzystywania danych statystycznych, grozi pięć lat pozbawienia wolności. Naruszenia obowiązków statystycznych to wykroczenie z sankcją nawet do 5 tys. zł. Podmiotom, które w formularzach GUS przekazują nieprawdziwe informacje, grożą nawet dwa lata więzienia.