– Spółka zawarła ze mną umowę-zlecenie na opiekę nad wycieczką turystyczną. Umowa została wykonana, zleceniobiorca nie zgłosił żadnych zastrzeżeń. W umowie nie określono jednak terminu zapłaty. Mimo że minął już miesiąc, firma nie odpowiada na pytania, kiedy ureguluje należność. Czy istnieje przepis, który nakazywałby wypłatę wynagrodzenia w określonym terminie? Kiedy nastąpi przedawnienie moich roszczeń? – pyta czytelnik DF.

Mamy do czynienia z umową, mocą której zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania określonych czynności wobec dającego zlecenie w zamian za określone wynagrodzenie. Jest to umowa o świadczenie usług, do której na mocy art. 750 kodeksu cywilnego stosujemy przepisy dotyczące umowy-zlecenia.

Zgodnie z art. 744 k.c. wynagrodzenie za odpłatne zlecenie należy się dopiero po wykonaniu określonych czynności, jeżeli nie umówiono się inaczej. Przyjmujący prawidłowo wykonał swoje zobowiązanie, w związku z czym przysługuje mu roszczenie z tytułu podjętej pracy. Ponieważ termin spełnienia świadczenia nie został przez strony ustalony, zleceniobiorca po wykonaniu umowy powinien wezwać zleceniodawcę do zapłaty. Ten zaś jest obowiązany niezwłocznie wykonać swoją powinność (art. 455 k.c.). Od tego momentu dług będzie wymagalny i czytelnik będzie mógł skutecznie dochodzić go w postępowaniu sądowym.

Dla celów dowodowych ewentualnego postępowania sądowego czytelnik powinien przekazać wezwanie w formie pisemnej, za potwierdzeniem odbioru.

Co więcej, jeżeli po wystosowaniu wezwania do zapłaty spółka nie uiści należnego wynagrodzenia, przyjmującemu zlecenie będą przysługiwały odsetki za opóźnienie. Teoretycznie możliwe będzie nawet dochodzenie odszkodowania, jeżeli czytelnik wykaże poniesioną w związku z opóźnieniem szkodę oraz fakt, że wynikało ono z okoliczności, za które dający zlecenie odpowiada (zwłoka). Traktuje o tym art. 481 § 1 i 3 k.c. w związku z art. 476 k.c.Roszczenie o wypłatę wynagrodzenia przedawnia się z upływem dwóch lat, jeżeli zleceniobiorca stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudni się czynnościami danego rodzaju (art. 751 pkt 1 k.c.).

Podstawa prawna: art. 455, 476, 481, 744, 750 kodeksu cywilnego

Autor jest pracownikiem kancelarii Świeszkowski & Jóźwiak Adwokat i Radca Prawny