Prawdopodobnie już na początku września Komisja Europejska formalnie zaakceptuje te programy. To oznacza, że wymienione województwa już wkrótce będą mogły zacząć wydawać unijne fundusze zarezerwowane dla nich na lata 2007 - 2013. Prawie dziesięć procent całej kwoty, czyli ok. 660 mln euro, trafi do przedsiębiorców. Głównie chodzi o wsparcie inwestycyjne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). We wszystkich programach strategicznych tych województw priorytetowa okazuje się kwestia zwiększenia konkurencyjności gospodarki.
Zgodnie z zapisami ustawy o zasadach prowadzenia rozwoju regionalnego po zatwierdzeniu RPO przez Komisję Europejską i zarządy województw kolej na uchwałę Rady Ministrów. Ta określi zakres i warunki dofinansowania w ramach RPO. Następnie minister rozwoju regionalnego zawrze umowy z zarządami województw. Przyjmą one formy kontraktów wojewódzkich, czyli porozumień o dofinansowaniu regionalnych programów operacyjnych ze środków budżetu państwa lub innych źródeł zagranicznych. Po podpisaniu takich umów instytucja zarządzająca RPO będzie mogła ogłosić pierwsze nabory wniosków o dofinansowanie.
Priorytetem dla województwa dolnośląskiego jest wspomaganie rozwoju MŚP. (Na Dolnym Śląsku aż99,2 proc. to przedsiębiorstwa zatrudniające do 49 pracowników). Autorzy strategii rozwojowej chcą wzmocnić gospodarkę opartą na wiedzy. W całym województwie udział nakładów na sferę badawczo-rozwojową w MŚP jest bardzo niski. Dotyczy to także dużych przedsiębiorstw, które powinny częściej wdrażać innowacyjne rozwiązania.
Władze województwa małopolskiego pozyskane fundusze na wspieranie przedsiębiorców także chcą przeznaczyć przede wszystkim na pomoc w przenoszeniu innowacyjnych rozwiązań ze sfery nauki do sektora przedsiębiorstw.
W województwie pomorskim MŚP to 99,9 proc. z 226 tys. podmiotów gospodarczych. Władze stawiają na podnoszenie efektywności wykorzystania surowców i energii. Pośrednie wsparcie dla przedsiębiorstw ma polegać na tworzeniu instrumentów wsparcia kapitałowego, czyli m.in. funduszy pożyczkowych czy poręczeniowych. Województwo śląskie szanse na rozwój MŚP także widzi w inwestowaniu w nowe technologie i właśnie przez ich wdrożenie chce pomóc w rozwoju przedsiębiorczości w swoim regionie.
Priorytet województwa wielkopolskiego to podobnie jak w przypadku pozostałych regionów zwiększenie konkurencyjności gospodarki.
- dolnośląskie - 1,2 mld
- pomorskie - 885 mln
- małopolskie - 1,3 mld
- wielkopolskie - 1,3 mld
- śląskie - 1,7 mld