Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będą się mogli starać o dofinansowanie z programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka", programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko", programu operacyjnego "Kapitał ludzki", programu operacyjnego "Rozwój Polski wschodniej" i 16 regionalnych programów operacyjnych.

Poziom i wysokość wsparcia finansowego zależeć będzie od danego projektu i programu operacyjnego, w ramach którego będzie realizowana inwestycja. Przedsiębiorcy otrzymają dofinansowanie oparte na zasadzie dotacji. Będzie ona polegać na refundacji zapłaconych faktur.

W praktyce, aby uzyskać wsparcie ze środków unijnych, firma wpierw będzie musiała zgromadzić całość środków potrzebnych na inwestycję, a dopiero później nastąpi ich refundacja. Wkład własny przedsiębiorcy może pochodzić np. z kredytu bankowego.

[ramka][b]Przykład [/b]

Przedsiębiorca z branży spożywczej produkujący przetwory owocowo-warzywne będzie mógł się starać o dofinansowanie zakupu i uruchomienia nowej linii produkcyjnej. Jego przedsięwzięcie może otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych, jeżeli wykaże, iż będzie innowacyjne, a więc musi się ono przyczynić do umocnienia zdolności konkurencyjnej jego firmy nie tylko na rynku krajowym, ale także międzynarodowym. Kolejny czynnik decydujący o tym, iż przedsiębiorca otrzyma wsparcie ze środków unijnych, to tworzenie w przedsiębiorstwie nowych miejsc pracy wraz z realizowaną inwestycją zakupu i uruchomienia nowej linii produkcyjnej.[/ramka]

Przyjrzyjmy się, z jakich programów przedsiębiorcy w latach 2007 - 2013 będą mogli skorzystać ze wsparcia funduszy unijnych.

Celem programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka" jest wspieranie szeroko rozumianej innowacyjności, obejmującej działania zarówno o charakterze naukowym, technicznym, organizacyjnym, jak i finansowym czy handlowym. Beneficjentami pomocy udzielonej w ramach tego programu będą m.in. przedsiębiorstwa, w tym małe i średnie, instytucje otoczenia biznesu, a także organizacje przedsiębiorców i pracodawców.

W ramach tego programu wspierane będą działania z zakresu innowacyjności technologicznej, produktowej, usługowej, aplikacyjnej, procesowej oraz biznesowej, które w sposób bezpośredni lub pośredni przyczyniają się do powstawania i rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw.

Program obejmuje następujące priorytety: badania i rozwój nowoczesnych technologii, infrastrukturę sfery B+R, czyli badania i rozwój, kapitał dla innowacji, inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa, dyfuzję innowacji, polską gospodarkę na rynku międzynarodowym, budowę i rozwój społeczeństwa informacyjnego.

Priorytet inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa preferować będzie projekty o charakterze początkowych inwestycji, obejmujących w szczególności zastosowanie nowych w skali kraju, wysoko innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych oraz technologicznych w produkcji i usługach, w tym prowadzących do zmniejszania szkodliwego oddziaływania na środowisko.

Z kolei w ramach priorytetu polska gospodarka na rynku międzynarodowym preferowane będą typy projektów, których zadaniem będzie kompleksowe wsparcie dla przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem kontaktów handlowych z partnerami zagranicznymi, obejmujące w szczególności doradztwo i szkolenia w zakresie promocji sprzedaży za granicę, badania rynków zagranicznych, udział w imprezach targowo-wystawienniczych.

Celem programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko" jest podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej Polski i jej regionów poprzez rozwój infrastruktury technicznej przy równoczesnej ochronie i poprawie stanu środowiska, zdrowia społeczeństwa, zachowaniu tożsamości kulturowej i rozwijaniu spójności terytorialnej. Przedsiębiorstwa będą beneficjentami pomocy udzielanej w ramach tego programu.

Realizowane będą następujące priorytety: gospodarka wodno-ściekowa, gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska, przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska, ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych, drogowa i lotnicza sieć TEN-T, transport przyjazny środowisku, bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe, infrastruktura drogowa w Polsce wschodniej, infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku, bezpieczeństwo energetyczne, kultura i dziedzictwo kulturowe, bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia, infrastruktura szkolnictwa wyższego, pomoc techniczna - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, pomoc techniczna - Fundusz Spójności, konkurencyjność regionów.

Celem programu operacyjnego "Kapitał ludzki" jest umożliwienie pełnego wykorzystania potencjału zasobów ludzkich poprzez wzrost zatrudnienia i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw i ich pracowników, podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa, zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego oraz wsparcie dla budowy struktur administracyjnych państwa. Program operacyjny "Kapitał ludzki" składa się z dziesięciu priorytetów, realizowanych równolegle na poziomie centralnym i regionalnym.

Priorytety realizowane centralnie to zatrudnienie i integracja społeczna, rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw, wysoka jakość edukacji odpowiadająca wymogom rynku pracy, dobre państwo, profilaktyka, promocja i poprawa stanu zdrowia społeczeństwa.

Priorytety realizowane na szczeblu regionalnym to rynek pracy otwarty dla wszystkich oraz promocja integracji społecznej, regionalne kadry gospodarki, rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, aktywizacja obszarów wiejskich oraz priorytet pomoc techniczna.

Program operacyjny "Rozwój Polski wschodniej" ma na celu tworzenie warunków do dynamicznego rozwoju społecznego i gospodarczego Polski wschodniej, a więc następujących województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Łącznie program jest przewidziany dla pięciu województw, których poziom PKB jest najniższy.

W ramach programu realizowane będą cztery priorytety, czyli nowoczesna gospodarka, wojewódzkie ośrodki wzrostu, infrastruktura transportowa i pomoc techniczna.

W Polsce każde z województw, a jest ich 16, będzie realizowało własny program operacyjny. Został on przygotowany w odpowiedzi na lokalne potrzeby oraz dostosowany do indywidualnej specyfiki poszczególnych województw.

Priorytety tego programu będą się zawierać w następujących zakresach: badanie i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość; społeczeństwo informacyjne; inicjatywy lokalne w zakresie zatrudnienia i rozwoju oraz wsparcie struktur świadczących usługi lokalne w tworzeniu nowych miejsc pracy; środowisko; zapobieganie i zwalczanie zagrożeń przyrodniczych i technologicznych; turystyka; inwestycje w kulturę; inwestycje w transport; inwestycje energetyczne; inwestycje w kształcenie (zwłaszcza zawodowe); inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia oraz w infrastrukturę społeczną.

Działania poszczególnych programów muszą być skoordynowane z działaniami podejmowanymi poprzez realizację poszczególnych programów operacyjnych. [i]Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, oddział Wrocław[/i]

[ramka]

Dotacje unijne dla przedsiębiorców mają przede wszystkim za zadanie zwiększyć ich innowacyjność na rynku krajowym i międzynarodowym. Podejmowane przez przedsiębiorstwa działania w tym zakresie powinny się przyczynić do umocnienia zdolności konkurencyjnej polskich firm na rynku europejskim.

Wspierane będą przedsięwzięcia polskich firm także na rynku lokalnym i regionalnym. Dotowane będą m.in. projekty mające na celu tworzenie dogodnych warunków inicjowania współpracy inwestorów prywatnych z przedsiębiorcami poszukującymi środków finansowych na realizację innowacyjnych przedsięwzięć czy wdrożenia własnych lub nabytych nowych technologii oraz uruchomienie produkcji nowych wyrobów. Projekty, których celem będzie tworzenie dużej liczby miejsc pracy w przedsiębiorstwach z sektora nowoczesnych usług, np. w centrach usługowych czy też w centrach badawczo-rozwojowych, mogą liczyć na wsparcie z programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka". Właściwie wykorzystane dotacje unijne dla przedsiębiorców przyniosą wymierne korzyści dla beneficjentów. Innowacyjność przedsiębiorców musi się wiązać przykładowo z wprowadzeniem do produkcji nowych maszyn czy urządzeń, a także może polegać na ich ulepszeniu. Będą preferowane rozwiązania nowych technologii, które decydują o tempie i kierunkach rozwoju gospodarczego danego sektora gospodarki. Dlatego też duże, małe czy średnie przedsiębiorstwa muszą postawić na innowacyjność także w systemie zarządzania czy też ochrony środowiska. O poziomie innowacyjności przedsiębiorstw mogą świadczyć m.in. patenty, licencje, know-how czy też prowadzone prace naukowo-badawcze.

[/ramka]