Samorządy mogą odegrać znaczącą rolę w udostępnianiu usług teleinformatycznych. Statystyki wskazują, że w 2005 r. inwestycje w technologie informacyjne i komunikacyjne wynosiły u nas 374 euro na głowę mieszkańca, podczas gdy w Unii prawie 1,5 tys. euro. W 2006 r. 45 proc. gospodarstw domowych miało komputer osobisty, a36 proc. dostęp do Internetu, z czego prawie połowę stanowili mieszkańcy dużych miast, a jedynie 19 proc. -obszarów wiejskich.
Do tej pory samorządy mogły finansować projekty informatyczne ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w ramach działania 1.5 - "Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego". Jego budżet na lata 2004 -2008 wynosi 94 mln euro. Najwięcej środków wypłaciły do tej pory beneficjentom województwa: łódzkie, kujawsko-pomorskie oraz podlaskie. Dobry przykład wykorzystania unijnych środków stanowi gmina Czudec w województwie podkarpackim. Władzom udało się bowiem utworzyć gminną sieć komputerową z wykorzystaniem technologii radiowej z węzłem dostępowym umożliwiającym podłączenie jej do Internetu. Służy zarówno mieszkańcom gminy, jak i uczniom w szkołach oraz podmiotom gospodarczym.
Ogółem udało się do tej pory zbudować 201 węzłów umożliwiających dostęp do sieci szerokopasmowej.
W najbliższych latach projekty dotyczące infrastruktury społeczeństwa informacyjnego oraz e-administracjina poziomie lokalnym będą mogły otrzymać wsparcie z 16 programów regionalnych. W dużym stopniu to od władz samorządowych będzie zależeć, na jakie projekty przeznaczą ile pieniędzy. Łączna ilość środków zaplanowanych na ten cel przez wszystkie regiony to 1,26 mld euro.
Władze samorządów będą mogły ubiegać się o środki na budowę szkieletowych lokalnych i regionalnych sieci szerokopasmowych łączonych z siecią szerokopasmową na poziomie centralnym, tworzenie publicznych punktów dostępu do Internetu, wdrażanie systemów informatycznych zwiększających zasięg oraz dostępność usług świadczonych drogą elektroniczną. Dodatkowa pula środków jest też przeznaczona na wsparcie wdrażania oraz wykorzystywanie technik telekomunikacyjnych i informatycznych w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz budowanie geograficznych systemów informacji przestrzennej na poziomie regionalnym i lokalnym.
Na terenie pięciu objętych programem województw wschodniej Polski wdrażany będzie także kompleksowy projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, służący poprawie infrastruktury informacyjnej. W rejonie tym jest bowiem ograniczony zasięg sieci telekomunikacyjnej, która nie wystarcza pod względem technicznym do świadczenia usług szerokopasmowego Internetu. Planuje się zbudować połączenia światłowodowe i radiowe o wartości 2 mln zł oraz sieć szerokopasmową za 300 mln zł. Zaangażowane w to będą urzędy marszałkowskie. Oprócz projektów dotyczących infrastruktury informatycznej będą mogły być prowadzone również te promujące wśród mieszkańców wschodniej Polski wykorzystanie Internetu do celów gospodarczych, edukacyjnych i społecznych.
Źródłem wsparcia dla projektów informatycznych na terenie całego kraju będzie również VII priorytet programu "Innowacyjna gospodarka". Samorządy będą mogły ubiegać się o środki w wysokości 2,3 mld euro, przede wszystkim na wsparcie technologii informacyjnej w administracji publicznej oraz wdrażanie e-usług, głównie tych istotnych dla prowadzenia działalności gospodarczej, czyli w rozliczeniach podatkowych, opłatach administracyjnych, rejestrach sądowych oraz zamówieniach publicznych. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu tych środków przez samorządy obywatele będą mogli się komunikować drogą elektroniczną z właściwym urzędem. Władze samorządowe będą mogły w ramach programu starać się również ośrodki na realizację projektów dotyczących budowy elektronicznych platform informacji publicznej, świadczenia e-usług przez przedsiębiorców, a także zwiększania dostępu do szerokopasmowego Internetu.
Zakłada się, że dzięki wsparciu z funduszy strukturalnych uda się również rozpowszechnić podpis elektroniczny oraz system elektronicznych tożsamości -e-ID. Najważniejsze z punktu widzenia obywateli będzie działanie 7.4. -"Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu -eInclusion". Gminy będą mogły bowiem składać wnioski o dotację na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów dostępu do Internetu przez maksymalnie trzy lata, na zakup usługi dostarczenia, instalacji oraz serwisowania sprzętu komputerowego oraz na prowadzenie szkoleń z obsługi komputera.