Dofinansowanie dla właścicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, m.in. na: doradztwo, udział w zagranicznych targach, poszukiwanie rynków zbytu, zaplanowano w jednym z działań ogólnopolskiego programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka" (PO IG). Dotacje będą oferowane w ramach priorytetu "Polska gospodarka na rynku międzynarodowym" i działania 6.1. "Paszport do eksportu".

Przedsiębiorcy będą mogli w ramach jednego wniosku uzyskać maksymalnie 100 tys. zł na pokrycie połowy kosztów kwalifikowanych. Pomoc finansowa będzie przysługiwać m.in. na doradztwo, którego zakres będzie uzależniony od potrzeb danego beneficjenta. Dzięki doradztwu przedsiębiorcy będą dysponować wiedzą, z jakich instrumentów i działań promocyjnych powinni skorzystać, żeby zainicjować działalność eksportową. Zakłada się, że uczestnicy programu będą mieć maksymalnie 24 miesiące po doradztwie na zrealizowanie dofinansowanych projektów. Doradca zasugeruje przedsiębiorcy realizację co najmniej jednego z następujących działań (modułów):

- uzyskanie zagranicznych certyfikatów lub innych dokumentów uprawniających do wprowadzenia towaru lub usługi na dany rynek,

- udział w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych w charakterze wystawcy lub

- udział w branżowych misjach gospodarczych za granicą, mających na celu wyszukiwanie i dobór partnerów na rynkach docelowych.

Dofinansowanie w ramach "Paszportu do eksportu" będzie oferowane na zasadach pomocy de minimis. Oznacza to, że w bieżącym roku oraz dwóch poprzedzających go latach przedsiębiorca nie będzie mógł otrzymać pomocy de minimis, której wartość brutto łącznie z pomocą, o którą się ubiega, wyniesie więcej niż równowartość w złotych 200 tys. euro, a dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego - równowartość 100 tys. euro.

W procesie przyznawania dofinansowania będą uczestniczyć m.in. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jako instytucja zarządzająca oraz Ministerstwo Gospodarki jako instytucja pośrednicząca. MRR będzie m.in. zatwierdzać dokumenty związane z realizacją poszczególnych działań zakładających dofinansowanie, np. szczegółowy opis osi priorytetowych oraz podręcznika procedur przygotowanego przez instytucję pośredniczącą, a także listę projektów przeznaczonych do wsparcia. Będzie też uczestniczyć w rozpatrywaniu odwołań. Natomiast Ministerstwo Gospodarki ma odpowiadać m.in. za prawidłowy przebieg procesu wyboru i oceny projektów, monitoring działań, przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi instytucjami uczestniczącymi w procesie dofinansowania, kontrole instytucji wdrożeniowej oraz kontrole u beneficjentów na miejscu realizacji projektów.

Przedsiębiorcy, którzy planują skorzystać z tego dofinansowania, będą musieli na początku wypełnić formularz kwalifikacji wstępnej, który wykaże, czy dany projekt jest zgodny z celami działania oraz czy wnioskodawca spełnia wszystkie kryteria wejścia do programu. Dokument ten trzeba będzie dostarczyć w formie elektronicznej do regionalnej instytucji doradczej (nie wiadomo jeszcze, jakie placówki zostaną wybrane do tej funkcji).

Planuje się, że w ciągu dziesięciu dni od dostarczenia tych formularzy do regionalnych instytucji doradczych przedsiębiorcy będą poinformowani o tym, czy mogą liczyć na dotacje.

Na kolejnym etapie będą zobowiązani dostarczyć kwestionariusz oceny potencjału eksportowego, który będzie podstawą do oceny zdolności przedsiębiorstwa do podjęcia działalności eksportowej. Dopełni szczęścia, rozumianego jako prawo do wsparcia, potrzebny będzie właścicielowi firmy jeszcze plan rozwoju eksportu, czyli dokument tworzony wspólnie z doradcą po zakwalifikowaniu się do działania "Paszport do eksportu". Będzie on zawierał opis bieżącej sytuacji marketingowej firmy oraz prognozy zmian, analizę (analiza słabych i mocnych stron przedsięwzięcia SWOT) dla eksportu danego produktu na wybrany rynek eksportowy, cele i strategię eksportową, harmonogram i opis działań, jakie wybrał przedsiębiorca do realizacji w ramach trzech dostępnych modułów.

Po opracowaniu strategii przedsiębiorca prześle wypełniony wniosek o dofinansowanie do instytucji wdrażającej. Do wniosku trzeba będzie dołączyć formularz kwalifikacji wstępnej, rekomendację doradcy oraz plan rozwoju eksportu.

Obecnie zakłada się, że proces oceny wniosku nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Projekt rozporządzenia dotyczącego działania "Paszport do eksportu" przewiduje, że pomoc doradcza współfinansowana z unijnych środków będzie dotyczyć:

- przeprowadzenia lub zakupu wyników badań marketingowych na rynku docelowym,

- wyszukiwania i doboru partnerów na rynku docelowym, w tym zakupu baz danych, opracowania i produkcji materiałów promocyjnych; organizacji spotkań; prezentacji wystaw, pokazów poza siedzibą partnera;

- pokrycia kosztów przejazdu i zakwaterowania przedsiębiorcy oraz przedstawicieli przedsiębiorcy; wynagrodzenia tłumaczy; sfinansowania usług świadczonych przez firmę doradczą,

- obsługi technicznej przedsięwzięcia, w tym wynajęcia powierzchni ekspozycyjnej; projektowania i wykonania zabudowy ekspozycyjnej, a także wynajęcie sali konferencyjnej.

W wypadku udziału w imprezach targowo-wystawienniczych przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie następujących kosztów:

- zakupu baz danych,

- wynajęcia i zabudowy powierzchni,

- obsługi technicznej,

- wynagrodzenia tłumaczy,

- transportu eksponatów wraz z ich ubezpieczeniem, kosztów ekspedycji,

- przejazdu i zakwaterowania dwóch przedstawicieli przedsiębiorcy,

- wpisu do katalogu rejestracyjnego, opłaty rejestracyjnej i kosztów promocji.

Projekt rozporządzenia zakłada, że w wypadku projektów dotyczących dofinansowania na pozyskanie zagranicznych certyfikatów wsparcie będzie przysługiwać na:

- uzyskanie certyfikatów wyrobu,

- zakup usług doradczych,

- przygotowanie i tłumaczenie dokumentacji technicznej,

- transport próbek wyrobu i dokumentacji technicznej wysyłanej do badań certyfikacyjnych,

- przeprowadzenie badań certyfikacyjnych,

- wystawienie i wydanie certyfikatu wyrobu,

- koszty przejazdu i zakwaterowania.

[ramka]

- właściciele firm mikro, małych lub średnich w rozumieniu załącznika do rozporządzenia Komisji (WE) nr 364/2004 z 25 lutego 2004 r.,

- przedsiębiorcy, których eksport lub sprzedaż na Jednolitym Rynku Europejskim (JRE) w ostatnim zakończonym roku obrotowym w całkowitej sprzedaży były większe niż: - 30 proc. w wypadku mikroprzedsiębiorców, - 25 proc. w wypadku małych firm, - 20 proc. w wypadku średnich firm,

- przedsiębiorcy z dużym potencjałem rozwijania i prowadzenia transakcji eksportowych, sprzedaży na JRE,

- właściciele firm prowadzący działalność i mający siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- podmioty, które w bieżącym roku kalendarzowym oraz dwóch poprzedzających latach kalendarzowych otrzymali pomoc de minimis w kwocie, która łącznie z pomocą, o którą wnioskują, nie przekracza 200 tys. euro (w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w sektorze transportu dopuszczalna kwota to 100 tys. euro),

- wnioskodawcy nieposiadający zaległości podatkowych oraz zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne,

- autorzy projektów zgodnych z politykami horyzontalnymi Unii Europejskiej w zakresie: - ochrony środowiska, - równości szans, - budowy społeczeństwa informacyjnego.

[/ramka]

[ramka]

Nie zostały jeszcze ustalone ostateczne wersje przepisów, dokumentów i formularzy, które będą obowiązywać w zakresie działania 6.1 "Paszport do eksportu". Obecnie ustalane są ostateczne zapisy rozporządzenia regulującego wsparcie w ramach działania 6.1, niewykluczone, że ulegnie zmianie planowana alokacja środków. Na razie na realizację działania 6.1 planuje się przeznaczyć około 92 mln euro. Nabór wniosków do tego działania zostanie uruchomiony nie wcześniej niż pod koniec czwartego kwartału 2007 r. Do sprawnego wdrażania działania 6.1. wyłonionych zostanie co najmniej 16 regionalnych instytucji doradczych. Proszę tylko nie mylić tych placówek z regionalnymi instytucjami finansującymi, które w procesie przyznawania dofinansowania ściśle współpracują z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Regionalne instytucje doradcze będą zaangażowane w proces wyłaniania przedsiębiorstw kwalifikujących do wsparcia w ramach działania "Paszport do eksportu" oraz będą świadczyły usługi doradcze z zakresu rozwoju działalności eksportowej.

Doradcy uczestniczący w realizacji tego działania będą dostarczać m.in. informacji o przepisach i procedurach związanych z wejściem na wybrany rynek, możliwych instrumentach wsparcia eksportowego bądź ubezpieczenia, a także pomagać w przygotowywaniu oferty eksportowej. Co warto podkreślić, rezultatem doradztwa ma być plan rozwoju eksportu danego przedsiębiorstwa.[/ramka]