Niemal rok trwały prace nad kontrowersyjnymi zmianami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Posłowie opozycyjni chcieli pozostawienia obecnych przepisów, zgodnie z którymi firmy zatrudniające niepełnosprawnych dostają dofinansowanie. Nowelizowane przepisy zamiast dofinansowania wprowadzają refundację. - O ile wzrośnie koszt obsługi przelewów do ZUS? Ilu urzędników trzeba będzie dodatkowo zatrudnić? Kto na tym zarobi? - pytali posłowie z PO i SLD. Przekonywali, że zmiany nie poprawią sytuacji niepełnosprawnych, a ich zatrudnienie zamiast się zwiększyć - spadnie. Jednak koalicji udało się przeforsować najważniejsze zmiany, choć podczas wczorajszych głosowań nad nowelizacją było gorąco.
Po nowelizacji składki na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnych pracowników będą refundowane. Pracodawcy, którzy ich zatrudniają, tak jak dotychczas będą otrzymywali pomoc publiczną na obie części składki, czyli także na tę finansowaną przez pracownika. Będzie je jednak refundował tylko PFRON, a nie, jak do tej pory, częściowo budżet państwa. Warunkiem zwrotu będzie wcześniejsze, terminowe ich opłacenie przez pracodawców. Oni również wyślą co miesiąc do PFRON wniosek wraz z zestawieniem kwot opłaconych składek.
Zmienią się też zasady dofinansowania wynagrodzeń zatrudnionych niepełnosprawnych. Dofinansowanie będzie przysługiwało wyłącznie na pracowników niemających prawa do emerytury. Po wejściu nowelizacji w życie pomoc publiczna nie będzie się należeć osobom, które są na wcześniejszej emeryturze i jednocześnie pracują. - Który pracodawca będzie w stanie stwierdzić, że pracownik ma uprawnienia emerytalne? -pytała ministra pracy Urszula Augustyn z PO. - Zależy nam na pomocy ludziom niemającym prawa do emerytury, którzy często pozostają bez środków dożycia - ripostował Mirosław Mielniczuk, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy. - Osoby z emeryturą mogą szukać zajęcia na otwartym rynku pracy.
Zgodnie z nowelizacją przedsiębiorcy, którzy są rencistami, obowiązkowo będą opłacać tylko składkę zdrowotną ze swojej firmy, a dobrowolnie składki emerytalno-rentowe. Jednak tak będzie tylko dokońca2007 r. Od stycznia 2008 r. zaczną oni płacić składki emerytalno-rentowe. Będą mogli je jednak odzyskać, składając odpowiedni wniosek do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Fundusz będzie je refundował.
Nowe rozwiązania poszerzają grupę beneficjentów korzystających ze wsparcia dla pracujących niepełnosprawnych. Do niepełnosprawnych przedsiębiorców, pracowników w zakładach pracy chronionej i na otwartym rynku pracy dojdą niepełnosprawni rolnicy i tzw. domownicy (czyli osoby niepełnosprawne pracujące w gospodarstwach rolnych).
Przedsiębiorcom-rencistom PFRON będzie refundował składki emerytalne i rentowe. Odda jednak tylko te obliczone od najniższej podstawy ich wymiaru - czyli 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Ci, którzy zechcą płacić na ubezpieczenia społeczne więcej, różnicę pokryją z własnej kieszeni. PFRON zrefunduje również rolnikom i ich domownikom składki: wypadkową, chorobową, macierzyńską oraz emerytalno-rentową.
Ubiegający się o zwrot przedsiębiorca będzie musiał co miesiąc składać do PFRON informacje o podstawie wymiaru składek i ich opłaconych kwotach oraz wniosek o wypłatę refundacji. Rolnik zrobi to samo co kwartał, gdyż on opłaca składki kwartalnie. Wniosek będzie można złożyć elektronicznie albo pisemnie. Refundacja będzie przysługiwała w ramach pomocy de minimis.
Ustawą zajmie się teraz Senat.
masz pyta nie do autorki, e-mail: z.jozwiak@rzeczpospolita.pl
- emerytalną, w części należnej od pracownika i pracodawcy - za zatrudnionych niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- wypadkową - za pracowników o lekkim stopniu niepełnosprawności.
2. Firmie zatrudniającej mniej niż 25 osób PFRON zrefunduje składkę:
- emerytalną, w części należnej od pracownika i pracodawcy - za zatrudnionych niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
3. Zakładom pracy chronionej lub aktywności zawodowej PFRON zrefunduje składki na takich samych zasadach dla wszystkich niepełnosprawnych, niezależnie od stopnia ich niepełnosprawności:
- emerytalną i chorobową w części należnej od pracownika,
- emerytalną, rentową i wypadkową należną od pracodawcy.
4. Osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, mającym ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy:
- emerytalną i rentową obliczoną od podstawy będącej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
5. Rolnikom i ich domownikom:
- wypadkową, chorobową, macierzyńską oraz emerytalno-rentową.