Znalazły się one w rozporządzeniu ministra rozwoju regionalnego (DzU nr 30, poz. 200), które weszło w życie z dniem ogłoszenia, 22 lutego. Pomocy można udzielać na:

> specjalistyczne usługi doradczo-szkoleniowe, które pomogą wprowadzeniu działalności i podnoszą kwalifikacje,

> zapewnienie opieki indywidualnego doradcy,

> uczestnictwo w szkoleniach grupowych i przedsięwzięciach służących upowszechnianiu dobrych praktyk i metod rozwoju,

> wsparcie pomostowe (podstawowe - przez pierwsze pół roku od zarejestrowania działalności i przedłużone - przez następnych sześć miesięcy od zakończenia wsparcia podstawowego, nie dłużej niż do 12. miesiąca od zarejestrowania działalności),

> jednorazową dotację na rozwój działalności gospodarczej (na sfinansowanie pierwszych wydatków inwestycyjnych).

Pomocy udziela się w formie dotacji za pośrednictwem ostatecznych odbiorców (beneficjentów). To właśnie on składa do beneficjenta końcowego (instytucji wdrażającej) wniosek o dofinansowanie realizacji projektu. Wniosek musi być sporządzony zgodnie z wzorem określonym przez instytucję zarządzającą zintegrowanym programem operacyjnym rozwoju regionalnego 2004 -2006. Mikroprzedsiębiorca, który dostanie pomoc, przez dziesięć lat musi przechowywać dokumentację związaną z jej przyznaniem i udostępniać ją beneficjentowi.

Także od 22 lutego do 30 czerwca 2008 r. obowiązują nowe zasady przyznawania pomocy na wspieranie projektów promocyjnych w dziedzinie turystyki i kultury (DzU nr 30, poz. 201). Dotyczy to organizacji imprez i wydarzeń turystycznych oraz kulturalnych, a także udziału w targach oraz przygotowania i realizacji programów rozwoju i promocji lokalnych, w tym regionalnych produktów turystycznych i kulturowych.

Kto może na nią liczyć? Różne podmioty od jednostek organizacyjnych wykonujących zadania samorządu terytorialnego przez regionalne organizacje turystyczne niedziałające dla zysku aż do przedsiębiorców państwowych działających non profit (w sprawach o zachowanie dziedzictwa narodowego). Pomoc może być przeznaczona na pokrycie nie więcej niż 75 proc. wydatków kwalifikowanych.