W latach 2007 - 2013 nowością będą odrębne programy dla wszystkich województw, współfinansowane z funduszy unijnych i polskiego budżetu. Gros środków trafi do władz wojewódzkich i to one będą decydować, na jakie cele i komu wsparcie będzie oferowane. Przepisy dotyczące dysponowania tymi środkami będą zawarte m.in. w regionalnych programach operacyjnych. Na razie są one jeszcze w fazie projektów, ale wystarczy przeczytać kilka, aby zorientować się, że władze wojewódzkie chcą dofinansowywać podobne przedsięwzięcia. Nic dziwnego, potrzeby w poszczególnych regionach są podobne. Poza tym programy są wzorowane na rozporządzeniach Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dziś piszemy o planach w Dolnośląskiem, a w kolejnych numerach o następnych regionach.
W Dolnośląskiem, podobnie jak w pozostałych województwach, dofinansowane będą przedsięwzięcia dotyczące m.in.
> budowy lub modernizacji infrastruktury lokalnej,
> wsparcia służby zdrowia i placówek edukacyjnych,
> przedsiębiorczości,
> przedsięwzięć polegających na budowie basenów, internatów i różnorodnych obiektów sportowych.
Z puli środków dla przedsiębiorców i otoczenia biznesowego będą oferowane: dotacje inwestycyjne, szybkie do uzyskania pożyczki i poręczenia, bezpłatne doradztwo i szkolenia. Unijne dofinansowanie będzie także przekazywane na rozwój placówek otoczenia biznesu, dokapitalizowanie funduszy pożyczkowych i poręczeniowych oferujących przedsiębiorstwom tani kapitał albo zabezpieczenie jego spłaty.
Zgodnie z projektem regionalnego programu operacyjnego dolnośląscy przedsiębiorcy mają szanse na:
> właściciele mikro-, małych i średnich firm - bezpośrednie wsparcie inwestycyjne; dofinansowanie będzie przyznawane pod warunkiem, że całość kosztów realizacji przedsięwzięcia nie będzie przekraczać 2 mln euro; preferowane będą projekty inwestycyjne wspierające innowacyjność produktową i procesową, wdrażające technologie informacyjne, dostosowujące przedsiębiorstwa do wymagań wynikających z prawa krajowego i wspólnotowego w zakresie ochrony środowiska, zwiększające atrakcyjność turystyczną regionu, realizowane w ramach regionalnych sieci współpracy,
> bezpośrednie wsparcie inwestycyjne w zakresie działalności badawczo-rozwojowej; pomocą publiczną będą objęte zakupy środków trwałych związanych z prowadzeniem prac B+R w przedsiębiorstwach (wartość projektów do 50 tys. euro).
Projekt zakłada również dotacje dla uzdrowiskowych spółek Skarbu Państwa i innych przedsiębiorstw (bez względu na ich wielkość) prowadzących podobną działalność i zlokalizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych. Na preferencyjne traktowanie mogą liczyć mikro-, małe i średnie firmy inwestujące na terenach o wysokim bezrobociu, na obszarach wiejskich i w małych miastach.
Unijna pomoc ma przyczynić się także do współpracy między firmami oraz przedsiębiorstwami i sferą badawczo-rozwojową. Dlatego dotowane będą akcje wspierające nawiązywanie kontaktów gospodarczych, np. poprzez udział w targach, wystawach i misjach gospodarczych.
Inne działanie: "Wykorzystanie i promocja dolnośląskiego potencjału turystycznego i uzdrowiskowego" umożliwi korzystanie z dofinansowania tylko firmom wybranym w przetargach publicznych. Środki pomocowe będą m.in. wykorzystane na:
> tworzenie nowych oraz rozwój istniejących centrów wystawienniczych i kongresowych zdolnych obsłużyć imprezy o charakterze co najmniej regionalnym,
> promocję i marketing regionu jako atrakcyjnego miejsca dla organizacji kongresów, konferencji, wystaw gospodarczych oraz innych imprez biznesowych.
Realizowane będą także kompleksowe przedsięwzięcia dotyczące modernizacji i budowy obiektów rekreacyjnych i sportowych.
Natomiast m.in. właściciele wyższych uczelni będą mogli skorzystać ze wsparcia oferowanego w ramach działania "Rozbudowa i modernizacja infrastruktury edukacyjnej na Dolnym Śląsku". Środki będą przyznawane przede wszystkim tym placówkom, które nauczają na kierunkach istotnych dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy, czyli inżynieryjno-technicznych, matematycznych (w tym informatycznych) oraz przyrodniczych.
Program przewiduje wsparcie inwestycji dotyczących: budowy czy rozbudowy obiektów infrastruktury edukacyjnej oraz naukowo-badawczej, obiektów sportowych funkcjonujących przy szkołach wyższych oraz bazy socjalnej, takiej jak: akademiki, bursy, stołówki.
Sławomir Sobieszek, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
7 lutego regionalny program operacyjny dla województwa dolnośląskiego został zatwierdzony przez Komitet Stały Rady Ministrów. Przez Radę Ministrów ma zostać przyjęty 20 lutego.
Z ogólnej sumy około 70 mld euro - na którą składają się środki unijne i z polskiego budżetu przewidziane na lata 2007 - 2013, na pomoc publiczną w Dolnośląskiem zostanie przeznaczone 1 mld 213 mln euro. Na rozwój przedsiębiorczości zaplanowano przekazać minimum 25,5 proc. tej sumy, czyli blisko 310 mln euro (w ramach priorytetu "Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw").
Oczywiście trudno określić, kiedy dolnośląscy przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o dofinansowanie. Nastąpi to dopiero, gdy Komisja Europejska zatwierdzi programy i schematy pomocy publicznej przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Przedsiębiorstwa mogą spodziewać się, że ogłoszenie naboru projektów rozpocznie się kilka miesięcy po zatwierdzeniu regionalnego programu operacyjnego. Uzależnione jest to od tempa prac nad programami pomocy publicznej na szczeblu krajowym. Należy liczyć się z tym, że przyjmowanie aplikacji nie rozpocznie się wcześniej niż w trzecim kwartale. Zależy to od terminu zatwierdzenia regionalnego programu operacyjnego przez Komisję Europejską. Zakładano wstępnie, że nastąpi to w czerwcu albo we wrześniu 2007 r. Te terminy według Ministerstwa Rozwoju Regionalnego są jednak mało realne, ponieważ Komisja Europejska ma cztery miesiące na przyjęcie programów od daty formalnego ich przekazania. Okres ten będzie, niestety, liczony od nowa, jeśli unijni eksperci będą zgłaszać się z pytaniami. Można się spodziewać, że całość dokumentacji wymaganej do uruchomienia dofinansowania będzie gotowa nie wcześniej niż w listopadzie 2007 r.