Aktualizacja: 29.01.2020 02:00 Publikacja: 29.01.2020 02:00
Foto: Adobe Stock
Dopuszczalność umownej zmiany długości okresów zatrudnienia określonych w art. 36 § 1 k.p. była przedmiotem licznych wypowiedzi orzecznictwa. Początkowo SN przyjmował, że przepisy regulujące długość okresów wypowiedzenia mają charakter bezwzględnie obowiązujący, a tym samym nie mogą być zmieniane wolą stron lub w układach zbiorowych pracy (wyrok SN z 23 marca 1978 r., sygn. I PRN 24/78, oraz wyrok SN z 30 lipca 1981 r., I PR 63/81).
Zmiana podejścia do interpretacji art. 36 § 1 k.p. nastąpiła w uchwale z 9 listopada 1994 r. (sygn I PZP 46/94), w której SN podkreślił, że stosunek między postanowieniami umów o pracę a przepisami prawa pracy określony został w sposób generalny w art. 18 k.p., który stanowi podstawową zasadę prawa pracy. Tym samym odmienna reguła, a mianowicie, iż strony nie mogą w umowie zawrzeć postanowień bardziej korzystnych dla pracowników, musi być wyraźnie przewidziana w przepisie szczególnym (np. art. 291 § 4 k.p.) i – jako wyjątkowa – nie może być interpretowana i stosowana w sposób rozszerzający. Przepis art. 36 k.p. sformułowany jest wprawdzie w sposób kategoryczny, ale nie oznacza to, że na jego tle wykluczone jest stosowanie reguły uprzywilejowania pracownika z art. 18 k.p.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Posłużenie się w uchwale zwrotem „budynek po kapitalnym remoncie” nie stanowi o istotnym naruszeniu prawa.
Krajowa instytucja odpowiedzialna za ubezpieczenia społeczne ma obowiązek angażować się w procedurę dialogu i koncyliacji z innym urzędem, nawet jeśli wydaje się bezsporne, że zagraniczne zaświadczenia A1 jest fałszywe.
Zasady równości nie można interpretować jako nakazu stanowienia norm o takiej samej treści dla wszystkich osób – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu ws. skargi na bon turystyczny.
Wykupienie przez pracodawcę polis od następstw nieszczęśliwych wypadków lub z tytułu innych ryzyk stanowi dla pracowników przychód, w związku z czym spółka będzie obowiązana do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Wynagrodzenie otrzymywane w związku z realizacją opcji CAP, której celem było zabezpieczenie ryzyka wzrostu stóp procentowych, nie stanowi przychodu o charakterze odsetkowym w rozumieniu ustawy o CIT.
Możliwość powołania się na brak winy dotyczy tylko niewykonania obowiązku złożenia wniosku o upadłość. Nie uzasadnia tezy, że odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki jest odpowiedzialnością na zasadzie winy.
Do końca 2024 r. za budowlę w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mogły być uznane tylko części budowlane kolejek linowych i wyciągów narciarskich.
Jeśli wniosek o udostępnienie informacji publicznej przesłany e-mailem nie zawiera imienia i nazwiska, a konstrukcja adresu nie pozwala na jakąkolwiek identyfikację nadawcy, to organ ma obowiązek ustalić, od kogo pochodzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas