Reklama
Rozwiń

Case Xero Flor - ETPCz wydał 7 maja 2021 roku wyrok w sprawie spółki i Trybunału Konstytucyjnego

Europejski Trybunał Praw Człowieka w dniu 7 maja 2021 roku wydał od dawna oczekiwany wyrok w sprawie spółki Xero Flor, producenta trawników rolowanych. Spółka domagała się odszkodowania za szkody wyrządzone w jej uprawach przez dziką zwierzynę.

Publikacja: 09.06.2021 16:43

Europejski Trybunał Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka

Foto: Adobe Stock

Prawo łowieckie przewiduje, że odszkodowanie za takie szkody wypłaca dzierżawca lub zarządca okręgu łowieckiego, przy czym wydane na podstawie art. 49 Prawa łowieckiego rozporządzenie Ministra Środowiska przewidywało obniżenie wysokości należnego odszkodowania – w przypadku Xero Flor – do 25% rzeczywistej wysokości szkody. Pozostawienie aktowi rangi podustawowej swobody co do miarkowania zakresu należnego odszkodowania budzi zasadnicze wątpliwości natury konstytucyjnej: zasadą jest wszakże naprawienie szkody w pełnej wysokości, a ponieważ mówimy tu o ingerencji w prawo majątkowe, regulacja taka wymaga formy ustawowej. Niestety, zarzuty konstytucyjne podnoszone przez Xero Flor na etapie postępowania przed sądami: okręgowym, apelacyjnym i Najwyższym zostały w zasadzie pominięte – żaden z nich nawet nie wyjaśnił spółce, dlaczego nie uznał za stosowne zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym o zgodność rozporządzenia Ministra Środowiska z Konstytucją.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego