Reklama
Rozwiń

Wsparcie dla niepełnosprawnych a opóźnienie w składkach ZUS

Pracodawca nie straci wsparcia na niepełnosprawnych, mimo że ureguluje 2 proc. składek z dłuższym niż 14-dniowe opóźnieniem. Te 2 proc. należy ustalać uwzględniając składki za wszystkich pracowników, również te przez nich finansowane.

Publikacja: 07.02.2019 05:20

Wsparcie dla niepełnosprawnych a opóźnienie w składkach ZUS

Foto: 123RF

Od stycznia 2019 r. pracodawca, który zaniży wpłatę składek na ZUS, ma większe szanse, że nie będzie musiał zwracać wsparcia otrzymanego na pracowników z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nowy art. 26a ust. 1a2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 511 ze zm.) przewiduje bowiem, że miesięczne dofinansowanie na niepełnosprawnych przysługuje, choć pracodawca ureguluje koszty płacy z więcej niż 14-dniowym uchybieniem terminów – o ile niedopłata nie przekroczy 2 proc. składek należnych za dany miesiąc.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego