#RZECZoPRAWIE - Katarzyna Sarek-Sadurska o wstrzymaniu premii w państwowych spółkach: nie zmienia się reguł w trakcie gry

O zamieszaniu z wypłatą premii w państwowych spółkach Mateusz Rzemek rozmawiał w #RZECZoPRAWIE z Katarzyną Sarek-Sadurską, radcą prawnym z kancelarii Raczkowski Paruch.

Aktualizacja: 06.07.2018 17:05 Publikacja: 06.07.2018 15:31

#RZECZoPRAWIE - Katarzyna Sarek-Sadurska o wstrzymaniu premii w państwowych spółkach: nie zmienia się reguł w trakcie gry

Foto: Adobe Stock

dgk

Przypomnijmy - zgodnie z ustawą kominową z 2016 r. wynagrodzenia zarządów firm kontrolowanych przez państwo musi mieścić się w widełkach zależnych od wielkości spółki. Przewidziano jednak wysokie premie dla członków zarządu (do 100 proc. rocznego wynagrodzenia) jako tzw. zmienną część ich wynagrodzenia. Są one przyznawane pod warunkiem realizacji celów zarządczych wyznaczonych przez rady nadzorcze, przyjęcia sprawozdania zarządu i sprawozdania finansowego oraz udzielenia mu absolutorium. Po spełnieniu tych warunków członkowie zarządów tych spółek powinni dostać obiecane im premie. Teraz jednak pojawiły się głosy, aby stawiać dodatkowe wymagania warunkujące przyznanie premii albo nawet w ogóle jej nie wypłacać. Źródłem zamieszania jest pismo z Kancelarii Premiera z instrukcją, w której określono te dodatkowe wymagania dotyczące wypłat. Instrukcja została odebrana jako zalecenie wstrzymania premii. Co mogą zrobić rady nadzorcze, by nie narażać się na zarzut łamania prawa?

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy