Jak interpretować zgody na budowę urządzeń przesyłowych

Nabywcom nieruchomości winno przysługiwać prawo renegocjacji warunków posadowienia urządzeń i wykonywania tego prawa przez przedsiębiorstwo przesyłowe w szczególności, gdy z podpisanej przez pierwotnych właścicieli zgody nie wynika jej nieodwołalność oraz, gdy konieczność uzyskiwania zgody obciąża każdorazowego nabywcę nieruchomości a także, gdy wymagają tego zmienione od czasu wyrażenia pierwotnej zgody okoliczności faktyczne czy prawne.

Publikacja: 06.04.2018 05:40

Jak interpretować zgody na budowę urządzeń przesyłowych

Foto: Fotorzepa, ms Michał Sadowski

W sprawach o ustanowienie służebności przesyłu i/lub o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie związane z posadowieniem infrastruktury przesyłowej, jednym z często podnoszonych przez przedsiębiorstwa przesyłowe zarzutów obronnych, które mają zniweczyć roszczenie właściciela nieruchomości a jednocześnie mają uzasadniać tzw. dobrą wiarę przedsiębiorstwa przesyłowego, jest kwestia wyrażenia przez właściciela zgody na budowę urządzeń. Problemu interpretacji treści zgody nie powinno być co do zasady w przypadku umów, ugód zawieranych z przedsiębiorstwem, lub w przypadku zgody wyrażonej w innym dokumencie, którego treść nie pozostawia wątpliwości co do zakresu i przedmiotu zgody. Jednak może się pojawić w przypadku zgód niepełnych, wątpliwych zarówno przedmiotowo jak i podmiotowo.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego